Насловна / Ентериери / Економично и модерно решени студентски простории

Економично и модерно решени студентски простории

слика-1

Архитектонското студио LYCS Architecture изнајдоа економско решение за сместување на студенти во густо населениот град Хoнг Кoнг каде што цената на месечните давачки за станови постојано расте.

Тие дизајнира вкупно 48 студентски простории од само 27 метри квадратни. Нивниот дизајн се базира на поделеност на просторот на два дела, а на средина е поставена трпезариска маса. Секој простор е паметно искористен, односно креветите за спиење се издигнати од подот а просторот под нив се користи за поставување на биро за учење. Во секоја просторија, исто така, има бања и кујна.

слика-2 слика-3 слика-4 слика-5 слика-6

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top