Насловна / Вести / Документарен филм „Скопје ’63“, Вељко Булајиќ (видео)

Документарен филм „Скопје ’63“, Вељко Булајиќ (видео)

Скопје ’63 е црно-бел југословенски документарен филм, снимен во 1964 година во режија и монтажа на Вељко Булајиќ. Филмот ги прикажува последиците од катастрофалниот земјотрес кој го погоди Скопје, како и спасувачките операции и хуманитарната помош која му пристигна на градот од другите делови на Југославија и од многу земји во светот.

Булајиќ почнал да го снима филмот неколку дена по земјотресот и поминал вкупно четири месеци на локациите, а потоа поминал 12 месеци работејќи на монтажа во студијата на Јадран филм. Скопје ’63 е прикажан надвор од конкуренција на Канскиот филмски фестивал, а потоа и на Филмскиот фестивал во Венеција каде освои „Златен лав“ за најдобар документарен филм. Скопје ’63  исто така го претставуваше официјалниот кандидат на СФРЈ за Оскар за најдобар странски филм.

sk1_resize

izlozba za zemjotres vo gradski muzej _09_resize izlozba za zemjotres vo gradski muzej _10_resize izlozba za zemjotres vo gradski muzej _11_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top