Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1121)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Одобрен проектот за последната делница на пругата кон Бугарија

Одобрен проектот за последната делница на пругата кон Бугарија

Делегацијата на Европската Унија го одобри проектот за изработка на основен проект за делницата од железничкиот Коридор 8 од Крива Паланка до границата со Република Бугарија, информира Министерството за транспорт и врски. „За таа намена од страна на Европската Унија ...

повеќе »

Македонски железници за набавка на нови вагони ќе бира меѓу кинеска и швајцарска фирма

Македонски железници за набавка на нови вагони ќе бира меѓу кинеска и швајцарска фирма

Две компании се во трка на тендерот за набавка на новите патнички возови на Македонски железници, објави телевизија „Алфа“. Според документите до кои дошла телевизијата, „Македонски железници“ ќе избираат меѓу понудите на „Штадлер Буснанг АГ“ од Швајцарија и „ЦСР Корпорејшан ...

повеќе »

Избор на „Најбезбедно и најчисто училиште“ во Македонија

Избор на „Најбезбедно и најчисто училиште“ во Македонија

Министерството за образование и наука распиша јавен повик за избор на „Најбезбедно и најчисто училиште”. На повикот може да аплицираат сите основни и средни училишта на територијата на Република Македонија. Училиштата кои ќе аплицираат за изборот треба да се дел ...

повеќе »

Доделени нови решенија за легализација во Ѓорче Петров

Доделени нови решенија за легализација во Ѓорче Петров

Градоначалникот на општината Ѓорче Петров, Сокол Митровски додели нови решенија за легализација на дивоградби на 50 жители од општината. Со тоа, бројот на легализирани објекти во општината се искачи на 2922, се вели во соопштението на локалната власт. „Бенефитот од ...

повеќе »

Ретроспектива на Мерсад Бербер во Лондон

Ретроспектива на Мерсад Бербер во Лондон

Во галеријата Albemarle деновиве беше отворена изложба посветена на еден од најпознатите сликари од овие простори, Мерсад Бербер. Познатата галерија е сместена во Mayfair во Лондон, а Мерсад Бербер таму изложува од 1998 година. Негова последна изложба во овој простор ...

повеќе »

Изложба „Transference-Пренос“ на Милан Андов

Изложба „Transference-Пренос“ на Милан Андов

Друштвото на ликовни уметници на Македонија (ДЛУМ) вечер во Галерија 8-Безистен организира изложба на Милан Андов, насловена „Transference-Пренос“. - Тема поврзана со потсвеста и несвесното. Трансфер на емоции претставени во форма на љубов, бес, омраза, недоверба… ликови кои артикулирајќи ја психолошката состојба ...

повеќе »

Рустикален амбиент совршен за домување

Рустикален амбиент совршен за домување

Кога го уредувала сопствениот стан во Париз, познататa архитектка и дизајнерка на ентериери Paola Navone, посакала да создаде простор кој ќе биде посветен на нејзините бројни патувања. Егзотичните декоративни предмети кои ги донела од целиот свет, внимателно се распоредени во ...

повеќе »

Најголемиот трезор за семиња во случај на Судниот ден

Најголемиот трезор за семиња во случај на Судниот ден

Длабоко во внатрешноста на планината на оддалечениот норвешки остров, замрзнатиот архипелаг Svalbard, на половина пат помеѓу копнениот дел на Норвешка и Северниот Пол, се наоѓа Global Seed Vault – глобален трезор за семиња. Објектот е изграден со најнова опрема заради ...

повеќе »

Голема изложба на Ирвинг Пен во Венеција

Голема изложба на Ирвинг Пен во Венеција

Во Венеција е отворена голема изложба на Ирвинг Пен, еден од најпознатите светски фотографски портретисти. Фотографиите на американскиот фотограф во просторот на Palazzo Grassi ќе бидат изложени до крајот на оваа година. Изложбата „Ирвинг Пен: Резонанци“ е воедно и најголема ...

повеќе »
Scroll To Top