Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1140)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Ново омилено место во Лондон

Ново омилено место во Лондон

Некогаш необичен музејски простор денес е претворен во омилена шармантна локација во Лондон, која неодамна ги отворила своите врати за посетителите. Ресторанот Edwins сместен на улицата High Street е именуван според поранешниот сопственик, кој уште во 1893 година во тој ...

повеќе »

Најскапа безбол ракавица во светот

Најскапа безбол ракавица во светот

Познатата француска модна куќа Хермес посебно внимание им посветува на машките модни додатоци. Овој пат се работи за дизајн на ексклузивни бејзбол ракавици од најфина телешка кожа која е целосно рачно изработена, а од внатрешна страна со позлатени букви е ...

повеќе »

Впечатлив дом изграден од 31 контејнери

Впечатлив дом изграден од 31 контејнери

Todd Miller од студиото Ziegler Build ја изненади австралиската архитектонска сцена со впечатлива современа резиденција изграденa од 31 бродски контејнери. Сместен во Graceville, предградие на Briesban во Квинсленд, овој неконвенционален дом се простира на 706 квадратни метри и, секако, инспирира ...

повеќе »

Жаклина Кенеди како што ја видел Енди Ворхол

Жаклина Кенеди како што ја видел Енди Ворхол

Вчера во позната њујоршка галерија Blain|Di Donna се отвори изложба од дела на Енди Ворхол составена само од портрети на поранешната Прва дама, Жаклина Кенеди. Убиството на 35. американски претседател Џон Кенеди во 1963 година го шокираше целиот свет. Американскиот ...

повеќе »

Подготовка на регионални планови за управување со отпад

Подготовка на регионални планови за управување со отпад

Претставници од Источниот и Североисточниот регион денеска и утре имаат можност да слушнат предлози за регионални планови за управување со отпад во рамки на проектот „Подготовка на регионални планови за управување со отпад и Стратешка оцена на животната средина за ...

повеќе »

Чувство на отвореност и складност

Чувство на отвореност и складност

Лоцирано во срцето на областа Red Mountains во Стокхолм, ова поткровје се карактеризира со  пространи соби со модерен дизајн. Декорот и атмосферата тука се многу воздушести и отворени. Распоредот е многу складен, комбинирајќи отворени дневни и мирни приватни простори. Елементите ...

повеќе »

Кула инспирирана од грчката божица на победата

Кула инспирирана од грчката божица на победата

Спектакуларната архитектонска, сега само визија, инспирирана од грчката божица Ника е потпишана од страна на рускиот архитект Василиј Кљукин. Ексцентричниот милијардер познат како успешен бизнисмен, исто така, е архитект чии визии ги надминуваат стандардните рамки. Имено, овој Русин замислил архитектонско ...

повеќе »

Јапонски урбанистички проекти од 60-тите изложени во Музејот на град Скопје

Јапонски урбанистички проекти од 60-тите изложени во Музејот на град Скопје

Шеесеттите години од минатиот век биле многу интересни за урбанистите. Градот морал да се редефинира. Урбаната популација во светот растела толку брзо што градовите буквално се задушувале во тој раст. Овој проблем бил особено присутен во Токио, па не изненадува ...

повеќе »

Изложба „Пол Гоген: Метаморфози“ во МоМА

Изложба „Пол Гоген: Метаморфози“ во МоМА

На големиот уметник Пол Гоген, за првпат му се посветува голема изложба во Њујорк. Во њујоршкиот Музеј на модерна уметност (МоМА) е поставена првата ретроспективна изложба за творештвото на Пол Гоген насловена „Пол Гоген: Метаморфози“. Изложбата е посветена на помалку ...

повеќе »
Scroll To Top