Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1150)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Прв дигитален музеј во Романија

Прв дигитален музеј во Романија

Claudiu Ionescu е архитектот кој стои зад проектот на првиот дигитален музеј во Романија. Се наоѓа во близина на националниот парк Муреш во градот Печка. Овој необичен музеј во форма на капела има голем зелен покрив и драматична фасада во ...

повеќе »

Вистинско уживање за зимски одмор

Вистинско уживање за зимски одмор

Хотелот W Verbie е прв во синџирот на хотели W во Швајцарија и е единствено луксузно скијачко престојувалиште во познатото место Вербие, а се наоѓа на една минута прошетка од главната градска гондола која ги носи гостите до скијачките терени. ...

повеќе »

Изолирани бензински пумпи

Изолирани бензински пумпи

Во галеријата Maruani & Noirhomme во Брисел отворена е изложба на фотографии „Бензински пумпи“ на истакнатиот американски комерцијален фотограф David LaChapelle. Тој долги години беше еден од најомилените модни фотографи на најголемите ѕвезди, режисер на музички спотови и филмови. Неговата ...

повеќе »

Заха Хадид проектира футуристички ресторан

Заха Хадид проектира футуристички ресторан

Новиот ресторан The Magazine е сместен во познатата лондонска галерија Serpentie Sarcler. Поточно, се наоѓа во второто надоградено крило на самата галерија дизајнирано од страна на архитектонското студиo на Заха Хадид. Знаеме дека во реномираните музеи и галерии во светот, ...

повеќе »

Пристигна новогодишниот број на Порта3!

Пристигна новогодишниот број на Порта3!

Драги читатели, Еве изминува уште една година. Редакцијата на “Порта 3″ се трудеше во изминатите месеци да ве запознае со сѐ она што се случуваше во областа на архитектурата, градежништвото и екологијата кај нас и во светот, а заслужува внимание. ...

повеќе »

Модуларни табуретки

Модуларни табуретки

Шпанскиот Sancal ја претстави Elephant, колекција на модуларни столчиња со потпис на дизајнерското студио Nadadora. Новите парчиња мебел од шпанското студио Nadadora во пастелни бои одлично се вклопуваат во стан, деловен простор, но и во хотел. Сетот се состои од ...

повеќе »

Голема ретроспектива на Паул Кле во „Тејт Модерн“

Голема ретроспектива на Паул Кле во „Тејт Модерн“

Уметнички критичари тврдат дека е подеднакво тешко да се направи ретроспектива на уметници како што се Паул Кле и Пабло Пикасо. И двајцата зад себе оставиле толку разновиден опус (скици, цртежи, масла, акварели, скулптури… ), па затоа е многу комплицирано ...

повеќе »

Најскапиот стадион – протекува

Најскапиот стадион – протекува

Бразил, организаторот на ФИФА Светското првенство во 2014 година, и натаму има огромни проблеми со изградбата на стадионите. Имено, во Бразилија каде што се наоѓа Националниот стадион ‘Mane Garrincha’ – најскапиот од 12-те стадиони на коишто ќе се играат натпреварите ...

повеќе »

Нов хотел ќе се гради во Маџир Маало

Нов хотел ќе се гради во Маџир Маало

Министерството за транспорт и врски нуди на продажба парцела во Маџир Маало, во близина на „Веро центар“, каде е придвидена изградба на објект со седум ката, приземје и поткровје, како и повеќекатен подземен паркинг. Парцелата е со површина од 2.825 ...

повеќе »
Scroll To Top