Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1130)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Доделени 50 решенија за легализација нa дивоградбите во Кисела Вода

Доделени 50 решенија за легализација нa дивоградбите во Кисела Вода

Нови 50 семејствa од општина Кисела Вода ја искористија можноста да се стекнат со правна и легална сопственост на своите домови. Во големата сала на општината, денеска градоначалникот Билјана Беличанец – Алексиќ им ги  додели решенијата за легализација на бесправно ...

повеќе »

Изложба „Османлиските културни белези во Македонија“ во Чифте амам

Изложба „Османлиските културни белези во Македонија“ во Чифте амам

Во Галеријата „Чифте амам“ утре ќе биде отворена изложба „Османлиските културни белези во Македонија“, организирана од Турскиот културен центар „Јунус Емре“ од Скопје и Завод и Музеј – Битола. Автор на изложбата е Даниела Николова. Таа ќе претстави експонати со ...

повеќе »

Изложба на акварели во чест на Љубомир Белогаски

Изложба на акварели во чест на Љубомир Белогаски

Изложба на акварели на уметницата со руско потекло Олга Димитрова-Оља ќе биде отворена во 19 часот вечерва во галеријата „Љубомир Белогаски“ во Музеј на Град Скопје. Со изложбата со наслов „Акварели во чест на Љубомир Белогаски“, музејот одбележува 20 години ...

повеќе »

Минималистичко лавабо

Минималистичко лавабо

Ова навистина интересно лавабо кое изгледа како футуристички елемент за купатило е дело на бугарскиот дизајнер Виктор Василев, кој студирал архитектура во Копенхаген, Данска, а моментално живее во Милано, Италија. Неговото портфолио открива еден модерен минималистички пристап, а секој негов ...

повеќе »

Американци кои го дефинирале зборот „кул“

Американци кои го дефинирале зборот „кул“

Во Националната галерија на портрети на Институтот Смитсонијан во Вашингтон отворена е изложбата „Американски кул“. Поставката е  посветена на сто американски личности кои во американската култура внесле свој личен печат и станале симболи на своето време. Зборот „кул“ е американски, ...

повеќе »

Постројките за отпад на „Дрисла“ сè уште чекаат дозволи

Постројките за отпад на „Дрисла“ сè уште чекаат дозволи

Постројките што треба да ги гради италијанскиот партнер „ФЦЛ амбиенте“ во депонијата „Дрисла“, а кои се наменти за современ третман на отпадот, сè уште чекаат дозволи, информираа надлежните од „Дрисла“ ДОО – Скопје. Договорот за оваа иницијатива меѓу Градот Скопје ...

повеќе »

Почна поставувањето и на третата галија на Вардар

Почна поставувањето и на третата галија на Вардар

Почна расчистувањето и подготвувањето на теренот за третата галија, која ќе биде лоцирана спроти Археолошкиот музеј, помеѓу мостот „Око“ и Мостот на уметноста. Овој туристичко-угостителски брод, за разлика од другите два, кои се замислени само како ресторани, ќе има и ...

повеќе »

Светлечка инталација за Perrier-Jouet

Светлечка инталација за Perrier-Jouet

Холандскиот дизајнер Сајмон Хајденс, кој живее и работи во Лондон, креира современа светлечка инсталација за познатиот произведувач на шампањ Perrier-Jouet. Неговата работа е комбинација на уметност, вештина, дизајн и нови техники, а резултатот е возбудлив приказ на она што претставува ...

повеќе »

Македонија и Бугарија бараат пари од ЕУ за железничка линија

Македонија и Бугарија бараат пари од ЕУ за железничка линија

Финансиска поддршка од Брисел за експресната железничка линија меѓу Софија и Скопје побарале министрите за надворешни работи на Бугарија и Македонија Кристијан Вигенин и Никола Попоски во писмо упатено до еврокомесарот за проширување Штефан Филе и регионална политика Јоханес Хан, ...

повеќе »
Scroll To Top