Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1110)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

ОУ „Гоце Делчев“ како енергетско-ефикасен објект

ОУ „Гоце Делчев“ како енергетско-ефикасен објект

Старите 62 дрвени и дотраени прозорци на основното училиште „Гоце Делчев“ во населбата Илинден ќе се заменат со нови алуминиумски со термопан стакло. Ќе се заменат и пет влезни врати, ќе се реконструира фасадата и ќе се монтира нов котел ...

повеќе »

ViVood – мала дрвена куќа со вградени соларни панели

ViVood – мала дрвена куќа со вградени соларни панели

Групата на шпански архитекти и инженери ги здружија силите за да се создаде ViVood – мала монтажна дрвена куќа. Развиено од страна на Daniel Mejo Pardo, ова малo енергетски- ефикаснo засолниште доаѓа во комплет со интегрирани соларни панели. Mодуларниот дом ...

повеќе »

Casa ST56 во Буенос Аирес

Casa ST56 во Буенос Аирес

Сместена во населба во јужната зона на покраината Буенос Аирес, Аргентина, куќата Casa ST56, според архитектите од Epstein Arquitectos, е архитектонско олицетворение на сопственикот за современ животен простор од соништата. Двата различни визуелни волумени се споени во еден, со што се ...

повеќе »

Спирален дизајн на швајцарски музеј за часовници

Спирален дизајн на швајцарски музеј за часовници

Данските архитекти од студиото BIG добиле интересна техничка задача: во близина на седиштето на фабриката за часовници Audemars Piguet да дизајнираат проект за музеј. За таа цел луѓето од BIG биле директно инспирирани од фасцинантниот внатрешен механизам на часовникот, од ...

повеќе »

Нови сместувачки капацитети во домот „Стив Наумов“

Нови сместувачки капацитети во домот „Стив Наумов“

На местото на старите бараки во студентскиот дом „Стив Наумов“ сега има осум блокови, со капацитет од околу 140 места. Четири од новите павилјони се со по 10 соби, а останатите со 16. Во секоја од бараките има и соби ...

повеќе »

„Гаспром“ ги затвори вентилите!

„Гаспром“ ги затвори вентилите!

Утрово истече крајниот рок до кој Русија очекуваше од Украина исплата за преземените количества природен гас. Заради неплатен долг од неколку милијарди евра, во 10 часот по московско време, руски „Гаспром“ за украински „Нафтогас“ воведе авансно плаќање за гасот. Тоа ...

повеќе »

Со еден клик до извод од ДУП во општина Центар!

Со еден клик до извод од ДУП во општина Центар!

Деталните урбанистички планови кои се јавни документи, во општина Центар станаа и реално достапни во целост. Со еден клик на веб страницата на општина Центар, граѓаните можат да имаат увид во секоја градежна парцела и да ги проверат параметрите за ...

повеќе »

Поплочување на патеките кај градинката „Лале“

Поплочување на патеките кај градинката „Лале“

Екипи ангажирани од општината Аеродром деновиве работат на поплочување на патеките меѓу зградите кај градинката „Лале“. Kако што информираат надлежните од локалната самоуправа, вдлабнатините и нерамнините на патеките долго време им задавале проблеми на граѓаните, особено при секој пороен дожд ...

повеќе »

Санирање на покривите во Општина Центар што настрадаа лани во невреме

Санирање на покривите во Општина Центар што настрадаа лани во невреме

Општина Центар ќе помогне во санирањето на штетите на два објекта што настрадаа во невремето што се случи лани во август, за што од буџетот ќе издвои 600.000 денари . Станува збор за зградата број 7 влез 3, на булеварот ...

повеќе »
Scroll To Top