Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1120)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Италијанска ретроспектива на Фрида Кало истовремено во Рим и Џенова

Италијанска ретроспектива на Фрида Кало истовремено во Рим и Џенова

Целиот проект е поделен во две големи изложби: едната во Рим и другата во Џенова. Римската вклучува 160 слики и цртежи и ја презентира целокупната уметничка кариера на Фрида Кало со ремек-дела од приватните колекции низ целиот свет. Меѓу нив ...

повеќе »

АДИНГ вработува два градежни инженери или архитекти

АДИНГ вработува два градежни инженери или архитекти

Ние сме АДИНГ – водечка компанија за производство и пласман на хемиски материјали во градежништвото во Југоисточна Европа. Присутни сме во земјите на Балканот, Русија, Украина, Казакстан, патуваме често, понекогаш кратко но понекогаш подолго. Мотото што не движи кон успехот ...

повеќе »

Добар рецепт за весел ентериер!

Добар рецепт за весел ентериер!

Сопствениците на овој прекрасен апартман во Барселона ја сакаат розовата боја и нејзините нијанси. Внатрешноста е единствена комбинација на нов свеж мебел и vintage детали. Во ентериерот е оставена првобитната висина на таванот, дрвените греди и ѕидовите од тула. Главната ...

повеќе »

Изложба „Hundertwasser – уметник и еко-активист“ во Копенхаген

Изложба „Hundertwasser – уметник и еко-активист“ во Копенхаген

„Сакам да покажам колку е лесно да се постигне рај на земјата“. Ова се зборовите на Friedensreich Hundertwasser, сликар, архитект и еко-активист, кој целиот свој живот го посветил во креирањето на хумана архитектура, слики и манифест. Се работи за една ...

повеќе »

Пет фирми заинтересирани за градење на плоштадот „ВМРО“

Пет фирми заинтересирани за градење на плоштадот „ВМРО“

Пет фирми се заинтересирани за изградба на плоштадот „ВМРО“, кој ќе се наоѓа пред новата зграда на седиштето на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ. Толку понуди стигнаа вчера до тендерската комисија задолжена за нивна евалуација, кои беа отворени во просториите на Град ...

повеќе »

Отворено јубилејното 40 издание на Меѓународниот саем за мебел

Отворено јубилејното 40 издание на Меѓународниот саем за мебел

Овогодинешниот Меѓународен саем за мебел е отворен за посетителите, со што сите заинтересирани во следниве неколку дена ќе можат да ги погледнат најновите трендови во производството на мебел. Покрај домашните изложувачи, на саемот се присутни и компании од Турција, Србија, ...

повеќе »

Прицкеровата награда за 2014 за Шигеро Бан

Прицкеровата награда за 2014 за Шигеро Бан

Архитектот на зданија од картон и хартија, јапонецот Шигеро Бан, ја доби престижната Прицкерова награда за архитектура за 2014 година. Негов омилен материјал се цевките од картон. Жирито ја нагласи работата на Бан во различни региони, настрадани од природни непогоди, ...

повеќе »

Mебел за љубителите на минимализмот

Mебел за љубителите на минимализмот

Зад популарниот дански брендиран мебел Normann Copenhagen стојат двајца дизајнери – Jan Andersen и Poul Madsen. Од своето основање на компанијата ова динамично партнерство се наметнува на пазарот за модерен дизајн и беспрекорна изработка, но, исто така, и со релативните ...

повеќе »

Сушата ги испразни албанските акумулации

Сушата ги испразни албанските акумулации

Хидролошката ситуација во Албанија е оценeта како алармантна, поради недостигот на врнежи од дожд во овој период од годината, како и сушниот зимски период кој мина без снегови, јави дописникот на МИА. Според податоците од Албанската електроенергетска корпорација (КЕШ), видно ...

повеќе »
Scroll To Top