Насловна / Архитектура / Современа реинтерпретација на локален босански архитектонски стил

Современа реинтерпретација на локален босански архитектонски стил

Вилата наречена Country House се наоѓа во близина на местото Бијача во Босна и Херцеговина, а проектот припаѓа на загребското архитектотнско студио Dva Arhitekta.слика-1 Објектот, кој е сопственост на поранешен босански фудбалер, е сместен во природен пејзаж, а неговата територија е ограничена со изборот на фасадата, што е целосно изработена од камен од блискиот каменолом. слика-2Ваквиот стил на вилата го реинтерпретира локалниот архитектонски стил во современа варијанта. Асиметричните отвори на фасадата се акцентирани со бело обоена рамка. Во програмата на објектот сместени се гаража, две гостински соби, базен со мал бар, игралиште со соблекувални, три спални простории и летна куќа со сопствена винарија.

слика-3 слика-4 слика-5 слика-6 слика-7 слика-8 слика-9 слика-10 слика-11 слика-12

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top