Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1122)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Продолжува санацијата на манастирот „Св. Богородица“ во Вељуса

Продолжува санацијата на манастирот „Св. Богородица“ во Вељуса

Министерството за култура соопшти дека продолжува санацијата на кровниот покривач на манастирот „Св. Богородица“ во селото Вељуса, Струмица, проект одобрен во Програмата за заштита на културното наследство. Реализацијата на овој проект ќе овозможи да се зачува изворниот изглед на манастирот, ...

повеќе »

Конкурс за урбано-архитектонско решение за автобуска и железничка станица и деловно-комерцијален комплекс во блок 42 во Нов Белград

Конкурс за урбано-архитектонско решение за автобуска и железничка станица и деловно-комерцијален комплекс во блок 42 во Нов Белград

Градот Белград  и Заводот за урбанизам на Белград ЈУП во соработка со Друштвото на архитекти на Белград распишаа јавен, отворен, едностепен и анонимен конкурс за урбанистичко-архитектонско решение на автобуска и железничка станица и деловно-комерцијален комплекс во Блок 42 во Нов ...

повеќе »

Елегантен ентериер во Унгарија

Елегантен ентериер во Унгарија

Унгарското Toth Project студио, кое е посветено на архитектурата и внатрешниот дизајн, креира феноменална семејна вила во градот Mosonmagyarovar во Унгарија. Оваа вила е наменета за едно четиричлено семејство. Се работи за решение со совршени градини и голем рибник, што ...

повеќе »

Светот итно да се откаже од фосилните горива

Светот итно да се откаже од фосилните горива

Обединетите Нации во својот најнов извештај за начините на ублажување на климатските промени предупредија дека светот мора итно да се откаже од зависноста од фосилните горива, со чие согорување се ослободуваат големи количества јаглен двооксид, и дека треба да се ...

повеќе »

Воведување на еколошки означени туристички услуги

Воведување на еколошки означени туристички услуги

Во организација на Министерството за животна средина и просторно планирање и Регионалниот центар за животна средина, денеска во општина Охрид се одржа обука за еколошко означување на туристичките услуги. Директорката на канцеларијата на Регионалниот центар за животна средина во Македонија, ...

повеќе »

Ново омилено место во Лондон

Ново омилено место во Лондон

Некогаш необичен музејски простор денес е претворен во омилена шармантна локација во Лондон, која неодамна ги отворила своите врати за посетителите. Ресторанот Edwins сместен на улицата High Street е именуван според поранешниот сопственик, кој уште во 1893 година во тој ...

повеќе »

Најскапа безбол ракавица во светот

Најскапа безбол ракавица во светот

Познатата француска модна куќа Хермес посебно внимание им посветува на машките модни додатоци. Овој пат се работи за дизајн на ексклузивни бејзбол ракавици од најфина телешка кожа која е целосно рачно изработена, а од внатрешна страна со позлатени букви е ...

повеќе »

Впечатлив дом изграден од 31 контејнери

Впечатлив дом изграден од 31 контејнери

Todd Miller од студиото Ziegler Build ја изненади австралиската архитектонска сцена со впечатлива современа резиденција изграденa од 31 бродски контејнери. Сместен во Graceville, предградие на Briesban во Квинсленд, овој неконвенционален дом се простира на 706 квадратни метри и, секако, инспирира ...

повеќе »

Жаклина Кенеди како што ја видел Енди Ворхол

Жаклина Кенеди како што ја видел Енди Ворхол

Вчера во позната њујоршка галерија Blain|Di Donna се отвори изложба од дела на Енди Ворхол составена само од портрети на поранешната Прва дама, Жаклина Кенеди. Убиството на 35. американски претседател Џон Кенеди во 1963 година го шокираше целиот свет. Американскиот ...

повеќе »
Scroll To Top