Насловна / Арт и дизајн / Со колористични графити против насилството во Мексико

Со колористични графити против насилството во Мексико

Младинската организација „Germen Crew“, позната по тоа што користи графити како средство за искажување на својот креативен дух, во соработка со Владата на Мексико изработија проект за обнова на градот Palmitas. слика-1Проектот се заснова на боење на вкупно 209 куќи сместени на падините на дистриктот Pachuca во еден едниствен мурал во боите на виножитото. Со овој проект мексиканската Влада смета дека ќе го намали насилството што владее по улиците, преку тоа што зафаќа повеќе од 452 семејства, односно 1.808 луѓе кои живеат во овие куќи.

слика-2 слика-3 слика-4 слика-5 слика-6 слика-7 слика-8 слика-9 слика-10 слика-11

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top