Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1100)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Пониски трошоците во градежништвото за изградба на нови објекти за домување

Пониски трошоците во градежништвото за изградба на нови објекти за домување

Државниот завод за статистика соопштува дека во првите три месеци од 2014 година, во споредба со истите месеци минатата година, трошоците во градежништвото за изградба на нови објекти за домување се пониски за 1,6 отсто. Во првото тримесечје од 2014 ...

повеќе »

Одбележан Меѓународниот ден на животна средина

Одбележан Меѓународниот ден на животна средина

Со одбележувањето на денешниот Меѓународен ден на животна средина, Агенцијата за млади и спорт во соработка со Министерството за животна средина, градот Скопје и општина Гази Баба, денес беше организирана акција за чистење на трим патеката во Парк шумата Гази ...

повеќе »

Утре почнува „Баскерфест“ во Скопје

Утре почнува „Баскерфест“ во Скопје

Над 150 артисти, музичари и театри од целиот свет ќе настапат на Фестивалот на улична уметност под отворено небо „Баскерфест 2014“, чиј домаќин од утре до 15 јуни е Скопје. Официјалниот почеток на уличниот театар во главниот град е утревечер ...

повеќе »

Доделени уште 50 решенија за легализација во општина Кисела Вода

Доделени уште 50 решенија за легализација во општина Кисела Вода

Денеска, во големата сала на општина Кисела Вода, градоначалникот Билјана Беличанец – Алексиќ, на нови 50 граѓани од општината им додели решенија за легализација на бесправно изградените објекти, со што вкупниот број на легализирани објекти се искачи на 2.739. Заклучно ...

повеќе »

Нова автобуска и железничка станица во Нов Белград

Нова автобуска и железничка станица во Нов Белград

Во Белград е претставено првонаграденото решение за автобуска и железничка станица во Нов Блград. Урбанистичко-архитектонското решение на новите објекти во Блокот 42 ќе послужи како основа за натамошна проектна и планска разработка. Автори на делото се авторскиот тим на „Проаспект“, ...

повеќе »

Хотелскиот синџир CitizenM го отвори својот прв хотел во Њујорк

Хотелскиот синџир CitizenM го отвори својот прв хотел во Њујорк

Познатиот хотелски синџир CitizenM од Амстердам го отвори својот прв хотел во Њујорк. Така, на њујоршкиот „Тајмс Сквер“ отворија хотел во кој посебно внимание се посветува на дизајнот на ентериерот заради привлекување на млади и урбани гости. Хотелот нуди 230 ...

повеќе »

Почнува изградбата на новата фонтана на плоштадот „Македонија“

Почнува изградбата на новата фонтана на плоштадот „Македонија“

Од денеска екипи на Град Скопје ги почнуваат градежните работи за изведба на површинска, таканаречена сува фонтана или џампинг џет на плоштадот „Македонија“, на просторот меѓу фонтаната „Воин на коњ“ и влезот во Камениот мост. Фонтаната, како што информира Град ...

повеќе »

Саем на современа уметност – Паратисима во МКЦ, Скопје

Саем на современа уметност – Паратисима во МКЦ, Скопје

Граѓанското здружение за промоција и поддршка на културата Континео 2020, во соработка со партнерската организација YLDA (Young People for Local Development Association) од Торино, Италија, го најавуваат одржувањето на првиот саем за современа уметност – Паратисима Скопје, којшто ќе се ...

повеќе »

До крајот на летото нова градинка во Припор

До крајот на летото нова градинка во Припор

Во ПОУ „Круме Кепески“ во Припор, во тек се интензивни градежни работи со цел да профункционира првата градинка во овој дел од Општината до крајот на летото, информираат од Кисела Вода. Фирма изведувач е „Инком Инженеринг“, чии активности течат во ...

повеќе »
Scroll To Top