Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1090)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Ентериер во Clock кула во Њујорк

Ентериер во Clock кула во Њујорк

Clock кулата, која била изградена во 1915 година, се наоѓа на врвот на една од највисоките згради од леан бетон во Њујорк. Она што некогаш била машинска соба, сега е станбена едининица со поглед на сите четири страни на Њујорк. ...

повеќе »

Нови конкурси за реконструкција на фасадите на повеќе згради во Скопје

Нови конкурси за реконструкција на фасадите на повеќе згради во Скопје

Градот Скопје распиша повеќе одделни Конкурси за избор на идејни решенија за реконструкција на фасади на постојни објекти на неколку различни локации во македонската метропола. Целосно ќе се менува изгледот на дури 12 објекти околу плоштадот „ВМРО“, на 12 објекти ...

повеќе »

Реконструкција на коловозот кај Народна банка

Реконструкција на коловозот кај Народна банка

Почна реконструкцијата на крајната сообраќајна лента на булеварот „Kузман Јосифовски – Питу“, кај автобуското стојалиште пред Народна банка. Почетокот на работите го означи скопскиот градоначалник Kоце Трајановски. „Оваа улица беше целосно обновена во 2011 година, но веднаш пропадна, па изведувачот ...

повеќе »

Од 1 јануари регистар на цени на недвижностите во Македонија

Од 1 јануари регистар на цени на недвижностите во Македонија

Агенцијата за катастар од први јануари следната година треба да почне активности за полнење на регистарот на цени на недвижностите во Македонија, со податоци за сите видови недвижности. Со тоа почнува првиот чекор за масовната проценка на недвижностите, која треба ...

повеќе »

Продолжува контролата на виталните градилишта во Србија

Продолжува контролата на виталните градилишта во Србија

Државниот  секретар во Mинистерството за градежништво, сообраќај и инфраструктура на Србија, Деjан Tрифуновиќ, изjави денес за Танјуг дека моментно на изградбата на Kоридорот 10 и 11 во просек дневно се ангажирани околу 3.500 работници. Државниот секретар Tрифуновиќ, во рамките на ...

повеќе »

Споен мостот Земун-Борча, отворање кон крајот на декември

Споен мостот Земун-Борча, отворање кон крајот на декември

Конструкцијата на мостот  преку Дунав, меѓу Земун и Борча, е споена и мостот треба да биде отворен кон крајот на декември годинава, изјави денес потпретседателката на српската влада и министерка за градежништво, сообраќај и инфраструктура, Зорана Михајловиќ. „Работите одат според ...

повеќе »

Хрватски „Вјесник“ ќе продава дел од својот имот на државата за 21.000.000 евра

Хрватски „Вјесник“ ќе продава дел од својот имот на државата за 21.000.000 евра

Печатницата на „Вјесник“, во рамките на процесот на преструктуирање на хрватската влада ќе и продаде дел од својот комплекс на атрактивната локација на загребската „Савска улица“, за 160 милиони куни (20,9 милиони евра), објавено е на веб страницата на Загребската ...

повеќе »

Ново лице на познатите столици од Ханс Ј. Вегнер

Ново лице на познатите столици од Ханс Ј. Вегнер

Поминаа 100 години од раѓањето на познатиот дански дизајнер Ханс Ј. Вегнер. Со цел да го прослават овој јубилеј, студиото Carl Hansen & Son реализира ограничено издание на колекција на мебел, кој е дизајниран во соработка со познатиот моден креатор ...

повеќе »

Ќе се гради уште еден Суецки канал

Ќе се гради уште еден  Суецки канал

Египет вчера информираше дека планира да ископа нов Суецки канал, паралелен на постоечкиот, објави „Ројтерс”. Планираниот проект е во вредност од милијарди долари и целта му е да ја засили трговијата по најбрз пат за снабдување меѓу Европа и Азија. ...

повеќе »
Scroll To Top