Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1070)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

„Техникал текстајлс“ ќе гради своја фабрика во Штип

„Техникал текстајлс“ ќе гради своја фабрика во Штип

Германската компанија „Техникал текстајлс“ ќе инвестира 12 милиони евра и за почеток ќе вработи 500 до 600 лица во фабриката што ќе се гради во ТИРЗ Штип. Изградбата на фабриката од 9.000 метри квaдратни најверојатно ќе започне идниот месец, а ...

повеќе »

Црквата „Свети Kонстантин и Елена“ со највисока камбанарија во Скопје

Црквата „Свети Kонстантин и Елена“ со највисока камбанарија во Скопје

Црквата „Свети Kонстантин и Елена“ ќе ја има највисоката камбанарија во Скопје, висока 50 метри. Според најавите на изведувачот, напредува изградбата на црквата „Свети Kонстантин и Елена“ во строгиот центар, чија камбанарија со височина од 50 метри и крст од ...

повеќе »

Поголем економски развој за источна Македонија со изградбата на патна инфраструктура

Поголем економски развој за источна Македонија со изградбата на патна инфраструктура

Побезбеден и помодерен сообраќај ќе  овозможи реконструкцијата на патот Велес-Штип на делницата до Кадрифаково која е во должина од девет километри, а за чија изградба денеска се информираше министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески заедно со директорот на Јавното претпријатие ...

повеќе »

Издадени 169 одобренија за градење, најмногу во Скопскиот и Полошкиот регион

Издадени 169 одобренија за градење, најмногу во Скопскиот и Полошкиот регион

Во јуни годинава се издадени 169 одобренија за градење што е за 6,1 процент помалку во однос на јуни претходната година, објави Државниот завод за статистика. Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 1.933.421 илјади денари што ...

повеќе »

Апсолутна слобода со минималистички дизајн

Апсолутна слобода со минималистички дизајн

Монтажната куќичка Bunkie им нуди на своите сопственици апсолутна слобода со минималистички дизајн и фасцинантен поглед. Вклучувајќи и камин и стаклени ѕидови од подот до таванот, во рамките на компактниот минималистички дизајн, куќата Bunkie може да се однесе каде и ...

повеќе »

Шарени велосипеди со уметнички потпис

Шарени велосипеди со уметнички потпис

Белгискиот уметник Jean-Luc Moerman се здружи со италијанскиот велосипедски бренд Cinelli за да создадат линија на шарени и интересни превозни средства на две тркала. Уметникот имал целосна слобода да обмисли 11 велосипеди, а како резултат е добиена впечатлива и уникатна ...

повеќе »

Нови 14 градинки до крајот на годината

Нови 14 градинки до крајот на годината

Четиринаесет нови градинки ќе бидат отворени до крајот на годинава во 13 општини во земјава. Со нивното профункционирање, од кои дел од нив ќе бидат готови и во септември, ќе се зголеми капацитетот за сместување деца во државните детски градинки ...

повеќе »

Уредување на тревните површини во Кисела Вода

Уредување на тревните површини во Кисела Вода

Општина Кисела Вода продолжува со акциите за уредувањето на тревните површини низ целата нејзина територија. Од вчера, па се до 19 август се спроведува слична таква акција, при што ќе бидат ангажирани вкупно 45 сезонски работници кои ќе работат со ...

повеќе »

Се бара фирма за експертиза на мостот „Гоце Делчев“

Се бара фирма за експертиза на мостот „Гоце Делчев“

Тендерот за фирма која ќе треба да ја провери состојбата на мостот „Гоце Делчев“ е веќе распишан, а анализата ќе покаже дали има потреба од повторна реконструкција на еден од најфрекфентните мостови во градот. Пред 12 години е направена последната ...

повеќе »
Scroll To Top