Насловна / Вести / Астронаутот Сергеј Крикаљов – последниот граѓанин на Советскиот Сојуз

Астронаутот Сергеј Крикаљов – последниот граѓанин на Советскиот Сојуз

Астронаутот Сергеј Крикаљов бил член на екипажот што полета на вселенската станица Мир во мај 1991 година.   Случајно, тој останал во вселената многу подолго од планираното, а во тој период дојде до колапс на Советскиот Сојуз. Престана да постои на 26 декември 1991 година, додека Крикаљов се уште бил во вселената.

Таа вест влијаела и на неговиот престој во вселената. Прво, земјата што го испратила на станицата Мир повеќе не постоела. Потоа, космодромот Бајконур се најде во независен Казахстан. Се поставувало и прашањето кој ќе плати за враќањето на последниот советски космонаут на планетата Земја.  Се разбира, Сергеј бил Рус и затоа неговата нова татковина го платила летот на ракета.

Конечно се вратил на Земјата на 25 март 1992 година. Тој поминал 311 дена на станицата Мир. Научниците пресметале дека тој се вратил помлад за 0,02 секунди во споредба со луѓето кои биле родени кога и тој. За време на неговиот престој во вселената, родниот град на Сергеј Крикаљов го сменил и името. Роден е во Ленинград и се вратил во Санкт Петербург.

Во секој случај, Крикаљов е вонсериска личност. Роден е во 1958 година. Стекнал диплома по машински инженер, специјализиран за проектирање и производство на вселенски бродови. Тој се занимавал со акробатско летање и бил член на руските и советските национални тимови за акробатско летање. Се занимавал и со радио инженерство.

За време на неговиот престој во вселената, тој секојдневно воспоставувал врска со радио аматери на Земјата. Добитник е на титулата Херој на Советскиот Сојуз, Орденот на Ленин, француската титула Легија на честа и титулата Херој на Руската Федерација. НАСА дури двапати му додели медал за вселенски летови.

Тој дури шест пати летал во вселената. Вкупно, тој останал надвор од вселенски бродови осум пати. Во вселенски прошетки поминал 41 час и 26 минути. Тој, исто така, летал во мисии на спејс шатл.

Испрати коментар

Scroll To Top