Насловна / Вести / Аперол бар во Венеција

Аперол бар во Венеција

Архитектите на студиото Vudafieri-Saverino Partners ги редизајнирале елементите на традиционална венецијанска таверна и создале впечатлив, незаборавен ентериер за аперол бар во Венеција.

Aperol

Во старите денови во Венеција, сите луѓе се релаксирале во бакарии. Денес, Бакари е еден вид кафуле или бар каде што може да се пие вино или „Aperol Spritz“ – коктел кој е особено популарен во овој регион.

Aperol3

Внатрешноста на бакариите обично е доста традиционална: груби дрвени маси, тавани украсени со кујнски прибор, декор што потсетува на венецијанска лагуна (весла, гондоли, навигациски уреди).

Кога Vudafieri-Saverino Partners биле ангажирани да дизајнираат лента со потпис Аперол на плоштадот Санто Стефано, архитектите одлучиле повторно да интерпретираат некои елементи од традиционалните бакарии.

Aperol4

Познатите венецијански огледала се претворени во дигитални монитори за споделување фотографии со други Аперол барови ширум светот. Декорот и подовите се направени од рециклирани тули, дрвени столбови што ги означуваат навигациските патишта во Венеција.

Aperol5

Централниот дел од ентериерот е бар во ретро стил со рециклирани поликарбонатни панели. Самата просторија е завршена со неутрални сиви тонови со портокалововата боја на Аперол како главен акцент.

Aperol6

Aperol2

Aperol1

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top