Насловна / Дневни Вести / Две фирми заинтересирани за инвестиции во штипската техничко-технолошка зона

Две фирми заинтересирани за инвестиции во штипската техничко-технолошка зона

zona-stip.jpgШтип – Две странски компании се заинтересирани за инвестирање во новата техничко-технолошка зона кај приградската населба Три чешми во Штип.
Според градоначалникот Зоран Алексов, заинтересираните инвеститори оствариле средби со него, но склучувањето на договорите го реализира централната власт.

- Станува збор за две фирми кои најмногу имаат отидено напред со
преговорите за изградба на фабрики во оваа зона. Едната се занимава со
изработка на специфичен градежен материјал, а другата, германска,
произведува течни детергенти, изјави Алексов.
Тој потенцира дека според плановите, фирмите ќе вложат еден до 10 милиони евра. (МИА)

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top