Насловна / Архитектура / Претставен е урбанистички зафат за новиот вештачки остров во Саудиска Арабија

Претставен е урбанистички зафат за новиот вештачки остров во Саудиска Арабија

НЕОМ од Саудиска Арабија објави што може да очекуваат посетителите, според најновите факти што ги сподели главниот извршен директор на градот Надми Ал-Наср.

Според Ал-Наср, NEOM во моментов развива 15 острови во фаза 1, проследено со целосен систем за мобилност, „најголема марина на Земјата“, а исто така е фокусиран и на обновливи извори на енергија.

НЕОМ, кој е регион стар 5.000 години, кој поврзува три континенти – Азија, Африка и Европа – ќе доживее 95 отсто од целата земја да се трансформира во природен резерват.

Трите мега-проекти на кои NEOM е фокусиран се The Line, Oxagon и Trojena, ќе создадат околу 380.000 работни места и ќе додадат 180 милијарди на вкупниот БДП на кралството.

1

Линија

Саудиска Арабија, исто така, нема директно да го гради футуристичкиот град The Line во NEOM, туку наместо тоа ќе користи „ вештачка интелигенција за проектирање преку дигитален близнак “, рече извршниот директор на NEOM, Џајлс Пендлтон.

За потребите на Линеарниот град, кој се гради во северозападната провинција Табук на кралството, неодамна копаа широк ров во пустината. Огледалната фасада на Line ќе му овозможи на градот беспрекорно да се вклопи во природата околу него. Со намалениот инфраструктурен отпечаток, линеарниот град нема да има патишта, автомобили или емисии, ќе работи на 100 отсто обновлива енергија со 95 отсто од земјиштето зачувано за природата. Градот е изграден за да има приоритет на здравјето и благосостојбата пред транспортот и инфраструктурата.

Градот ќе биде широк само 200 метри, но долг 170 километри и 500 метри надморска височина со идеална клима во текот на годината и брза железница што ќе им нуди на жителите транзит од крај до крај за 20 минути.

2

Проектот е дел од проектот NEOM вреден 500 милијарди долари, футуристички град со развој на мешана употреба, кој содржи простори за работа, игра и живеење.

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман рече дека „Линија“ ќе го отелотвори „урбанизмот со нулта гравитација“, каде што функциите на градот се слоевит вертикално.

„Решенијата за вертикално слоевитните заедници во градот ќе ги предизвикаат традиционалните рамни, хоризонтални градови и ќе создадат модел за зачувување на природата и зголемена човечка способност за живеење“, рече тој во изјавата.

Престолонаследникот рече дека „Линија“ „ќе се справи со предизвиците со кои се соочува човештвото во урбаниот живот денес и ќе фрли светлина на алтернативните начини на живеење“, додавајќи дека жителите ќе можат да ги достигнат сите дневни потреби во рок од пет минути пешачење во „Линија , каде што се „слоевити“ јавните паркови и пешачките површини, училиштата, домовите и местата за работа. Наводно, ќе има и брза железница со транзит од крај до крај од 20 минути. вертикален град во кој на крајот ќе живеат околу 9 милиони жители.

 

ТРОЈЕНА

Сместена на 50 километри од брегот на Заливот Акаба, се наоѓа ТРОЈЕНА во Саудиска Арабија – туристичка дестинација покриена со снег и дел од мегапроектот на кралството NEOM.

Со надморска височина од 1.500 метри до 2.600 метри, на површина од речиси 60 квадратни километри, дестинацијата треба да се трансформира пред Азиските зимски игри во 2029 година. Саудиска Арабија е првата земја на Блискиот Исток која ќе биде домаќин на игрите, на кои ќе учествуваат 32 земји-учеснички. Понудата на кралството да биде домаќин на игрите беше „едногласно одобрена“ на состанокот на генералното собрание во Пном Пен, Камбоџа минатата недела. ТРОЈЕНА, која треба да биде завршена во 2026 година, исто така се наоѓа во област каде зимските температури се спуштаат под нулата. Температурите во текот на целата година во регионот во просек се околу 10 степени пониски отколку во другите делови на Саудиска Арабија.

 

„ТРОЈЕНА ќе го редефинира планинскиот туризам“

Проектот беше лансиран како дел од „планот и стратегијата на NEOM да придонесе за поддршка и развој на туристичкиот сектор во регионот“, се вели во соопштението на NEOM.

„Тројена ќе го редефинира планинскиот туризам за светот со создавање место засновано на принципите на екотуризмот, истакнувајќи ги нашите напори за зачувување на природата и подобрување на квалитетот на животот на заедницата, кој е усогласен со целите на визијата на кралството 2030“, саудискиот престолонаследник. , рече премиерот и претседател на одборот на директори на компанијата NEOM, Мохамед бин Салман за време на лансирањето на проектот.

Престолонаследникот објасни дека проектот е во согласност со посветеноста на Саудиска Арабија „да биде дел од глобалните напори за заштита на животната средина“.

„Тројена ќе го редефинира планинскиот туризам за светот со создавање место засновано на принципите на екотуризмот, истакнувајќи ги нашите напори за зачувување на природата и подобрување на квалитетот на животот на заедницата, кој е усогласен со целите на визијата на кралството 2030“, саудискиот престолонаследник. , рече премиерот и претседател на одборот на директори на компанијата NEOM, Мохамед бин Салман за време на лансирањето на проектот.

Престолонаследникот објасни дека проектот е во согласност со посветеноста на Саудиска Арабија „да биде дел од глобалните напори за заштита на животната средина“.

N

Шесте области на Тројена

Дестинацијата ќе има шест области, при што секој од нив ќе има прилагодени искуства за да се обезбеди посетителите да го посетат претстојниот регион во текот на целата година. Областите се Gateway, Discover, Valley, Explore, Relax и Fun. Дополнително, дестинацијата има планиран сет на програми за посетителите да ги искусат во различни периоди од годината. Од септември до ноември, посетителите можат да пристапат до велнес самит, алтернативна медицина, недела на откривање, одмор во јога, резиденција на уметници и резиденција за забава. Од декември до март, која е зимска сезона, посетителите можат да се радуваат на скијање, сноуборд, зимска модна недела, лизгање на мраз, музички фестивал и филмски фестивал. За сезоната на авантури, која трае од март до мај, посетителите и жителите на ТРОЈЕНА можат да се одлучат за тренинзи на висока надморска височина, да бидат сведоци на авантуристички триатлон, да учествуваат во одмор во јога, да одат планински велосипедизам, параглајдерство, па дури и да се искачуваат.

За време на сезоната на езерото, која трае од мај до септември, посетителите можат да посетат музички фестивал, фестивал на храна, саем на уметност, културна недела, светлосно шоу и да присуствуваат на јога.

Други клучни моменти во ТРОЈЕНА вклучуваат скијачко село, свод, езеро, резерват за диви животни, опсерваторија, лак и ултра луксузни куќи.

„Скијањето на отворено е уникатна карактеристика на TROJENA што ќе обезбеди уникатно искуство никогаш досега не посведочено во регионот, особено во земјите од Персискиот залив познати по својата пустинска клима“, рече NEOM претходно оваа година, додавајќи дека и аматерите и професионалците ќе можат „ уживајте во многуте скијачки патеки со различни тешкотии со низа контрастни погледи што го одземаат здивот“.

На најстуденото место во кралството ќе има и хотел „The Bow“, кој е „архитектонско ремек дело кое ќе понуди незаменливо хотелско искуство“.

Во однос на резиденциите, снежниот развој ќе ги опфати и Slope Residences.

„Овие ќе бидат лоцирани во близина на скијачката патека со поглед на езерото, дизајнирани да се вклопат со околниот пејзаж, како и луксузни дворци со панорамски поглед дизајнирани да ја одразуваат убавината на околината“, рече NEOM.

ТРОЈЕНА очекува да привлече 700.000 посетители и 7.000 постојани жители кои ќе живеат во развојот и неговите соседни станбени области до 2030 година.

„Целата градежна активност ќе се придржува до строгите еколошки принципи на NEOM, кои вклучуваат посветеност да се минимизира нарушувањето на локалната екологија и да се обезбеди долгорочна одржливост“, се вели во соопштението.

Во согласност со целите на визијата на Саудиска Арабија за 2030 година, ТРОЈЕНА има за цел да создаде над 10.000 работни места и да додаде 3 милијарди SAR (800 милиони американски долари) на БДП на кралството до 2030 година.

 

ОКСАГОН

Некаде покрај Црвеното Море, блиску до Суецкиот канал, Саудиска Арабија гради пловечки град за кој сака да ја радикализира глобалната производствена индустрија – Оксагон.

Обликуван точно како што е именуван, новиот град е дел од мегапроектот Неом на кралството и е фокусиран на создавање нов логистички центар кој ќе го редефинира „светскиот пристап кон индустрискиот развој во иднина“, рече саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман на време на лансирање.

За прв пат беше објавен во ноември минатата година, а целосното завршување е предвидено за 2030 година. Некои од неговите клучни карактеристики – капацитети за напредни логистички решенија – се очекува да се оформат до 2025 година.

Оксагон има за цел да смести околу 90.000 жители до 2030 година, а првиот се очекува веќе следната година. Но, што точно ќе биде во Оксагон? Фабрики, многу од нив.

Иако ќе има станбени заедници, пловечкиот град главно ќе има фабрики, производствени капацитети и други локации поврзани со логистика. Се верува дека неговата локација, која е блиску до Суецкиот канал, низ кој минува околу 13 отсто од глобалната трговија, е предност за индустрискиот сектор.

„Оксагон ќе биде еден од технолошки најнапредните светски логистички центри со најсовремена интегрирана поврзаност со пристаништа и аеродроми“, се вели во соопштението во ноември.

Градот тврди дека го гради првото целосно интегрирано пристаниште во светот и екосистемот на синџирот на снабдување – сето тоа планирано околу нето нула цели на кралството. Ќе се фокусира на седум сектори – одржлива енергија; автономна мобилност; иновации за вода; одржливо производство на храна; здравје и благосостојба; технологија и дигитално производство; и современи методи на градба.

Оксагон веќе има некои потврдени станари кои ги демонстрираат овие изјави – вклучувајќи го и проектот за водород помеѓу Air Products, ACWA Power и Neom. Gulf Modular International, исто така, ќе отвори продавница во градот, како и Hyzon Motors и Desert Technologies.

 

Заедниците „интегрирани со природата“.

Што се однесува до станбените области, Оксагон треба да гради заедници „интегрирани со природата“. Тие или ќе можат да се пешачат или луѓето ќе можат да патуваат преку транспортни начини на водород.

„Оксагонот ја надополнува истата филозофија и принципи на ЛИНИЈАТА и ќе понуди исклучителна животна способност во хармонија со природата“, се вели во соопштението. Повеќето заедници ќе бидат крајбрежни, поради нејзината локација, и тие ќе бидат „ладени и контролирани користејќи ги природните умерени ефекти на океанот“, изјави главниот извршен директор на Оксагон, Vishal Wanchoo , за Arabian Business во ноември минатата година.

Градот ќе биде отпорен на подигање на нивото на морето, додаде тој, и ќе обезбеди „невидени животни квалитети и извонредни можности за рекреација“.

 

Кампус за иновации

Истражувањето и иновациите беа клучни елементи во амбициозните мегапроекти на Саудиска Арабија. Оксагон, на пример, ќе има кампус за иновации поставен на „конкурент на воспоставените глобални центри“.

„Оксагон ќе иновира за да создаде вистинска кружна економија со колаборативна средина изградена околу истражување и иновации“, се вели во извештајот.

Испрати коментар

Scroll To Top