Насловна / Архитектура / Wolfgang Buttress – најдобриот павилјон на Milan Expo 2015

Wolfgang Buttress – најдобриот павилјон на Milan Expo 2015

По повод завршувањето на Milan Expo 2015, беше прогласен најдобриот павилјон од овогодишните претставници. Според изборот на посетителите, како најдобар и воедно еден од најпосетуваните павилјони за оваа година е павилјонот на Велика Британија наречен Wolfgang Buttress. Тој е изработен од 169.300 одделни алуминиумски парчиња кои им овозможуваат на посетителите да го доживеат искуството на животот на пчелите.

слика-1 слика-2 слика-3 слика-4

 

Второто место му припадна на Chilean Pavilion од Cristián Undurraga.

слика-6 слика-5

Третото место го доби чешкото архитектонско студио Chybik+Kristof Architects & Urban Designers.

слика-7 слика-8

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top