Насловна / Вести / Во Сибир ледено, температурите пониски и од – 60

Во Сибир ледено, температурите пониски и од – 60

Сибир бележи температури пониски и од – 60 степени Целзиусови.

Минатата недела температурата на воздухот во селото Жилинда во Јакутија падна на минус 61 Целзиусов степен, објавено е на веб-страницата на Одделението за хидрометеорологија во руската република на исток на Сибир.

си2

На социјалните мрежи може да се најдат податоци и за тоа дека во некои делови на Јакутија се измерени и -64 степени.

Според метеоролозите, температурата во девет области на Јакутија е минус 45 степени, па и пониска, пренесува РИА Новости.

Во главниот град – Јакутск е минус 42 степени.

ци3

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top