Насловна / Вести / Во Шведска поставен железнички мост долг 92 метри

Во Шведска поставен железнички мост долг 92 метри

Работејќи со холандскиот специјалист за тешки кревања Мамоет, компанијата Сканска постави железнички мост од 2.600 тони од челик и бетон во источен Бирмингем. Мостот на железничката линија Стехфорд до Астон е инсталиран на почетокот на овој месец. Мостот е склопен со челик Северфилд, во комплекс покрај постојните железнички линии.

1

Мостот долг 92 метри во Стехфорд се гради како дел од проект вреден 85 милиони фунти за да се овозможи планираните пруги HS2 да минуваат под постоечките мрежни железнички линии.

Патрик Каули, директор за Network Rail, вели дека огромни количини на напор биле вложени во овој комплексен потег на мостот и затоа им оддава почит на сите оние кои толку напорно работеле за да ја изградат оваа импресивна структура на хоризонтот на Бирмингем.

 

“Тоа беше комплексен проект од дизајнерска и инженерска перспектива, но благодарение на заедничкиот пристап го постигнавме овој успешен исход“, вели програмскиот директор на Skanska Rail, Росарио Барсена.

АВТОР: Сања ВЕЛКАКОВА

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top