Насловна / Вести / Во Дубаи претставенa е супер јахтата Esquel

Во Дубаи претставенa е супер јахтата Esquel

Холандската компанија Oceanco, на Саемот за наутика во Дубаи ја претстави својата нова супер јахта Esquel. Се работи за јахта долга 105 метри, со дизел-електричен погон која го добила своето име по метеорит, и која според својот излгед и луксуз претендира да се најде во филмовите за Џемс Бонд. Дометот на јахтата изнесува 7000 наутички милји. Содржи нуркачка опрема, offroad возила, скутери, хеликоптери и две подморници. Дел од главната палуба е затворен базен. Но, оваа јахта не е наменета само за забава, бидејќи може да стане платформа за бројни научни студии како на пример од областа на коралната агрикултура. Цената за оваа јахта сеуште не е објавена.

esquel1

esquel2

esquel3

esquel5

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top