Насловна / Арт и дизајн / Светилките Mayuhana од Тојо Ито

Светилките Mayuhana од Тојо Ито

Архитектот Тојо Ито, добитник на Прицкер, ја дизајнирал Mayuhana, колекција на светилки од фиберглас налик на чаура за јапонскиот бренд за осветлување Yamagiwa.

4

1

Асортиманот Mayuhana од јапонскиот архитект Ито за Јамагива има форма на испреден конец вткаен во деликатни форми.

Секоја светилка е рачно изработен од јапонски занаетчии, кои намотуваат фиберглас околу калап во два или три слоја за да обезбедат мек, топол сјај кој потсетува на традиционалните хартиени фенери.

10

9

„Мекото светло кое евоцира традиционални хартиени фенери познати како Bonbori внесува воздушеста елеганција во модерните внатрешни простории за живеење“, велат од брендот и додаваат: „Овозможув топол сјај над трпезариската маса и динамична инсталација во простории со високи тавани“.

Колекцијата вклучува висечки, подни и столни ламби достапни во бела или црна боја.

3

5

6

11

2

7

8

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top