Насловна / Арт и дизајн / Светилката MADCO преносливо и исклучително флексибилно парче дизајн

Светилката MADCO преносливо и исклучително флексибилно парче дизајн

За прв пат, компанијата Ambientec тргнува на хроматско патување во соработка со Елиза Осино.

Јапонскиот бренд за дизајн на расвета го претставува своето најново дело, минималистички лампион кој грациозно игра помеѓу светлината и бојата. Прикажан во фотосесија уредена од студиото Елиза Осино, MADCO се трансформира во моден додаток.

02

Современа реинтерпретација на јапонските лампиони

„Имам длабока почит кон јапонската култура, а со MADCO, мојата цел беше да создадам едноставна, но модерна атмосфера која оддава почит и на минатото и на иконичниот изглед на овие традиционални светилки“, објаснува Елиза Осино. „Варијациите на бои во кои е достапна ламбата му даваат посебен карактер на дизајнот“.

1

Светлосното срце MADCO има елегантен облик на едноставна сфера, што нуди опсег на ротација од 360 степени за бројни конфигурации на осветлување. Грациозно е поставена на тенка метална рамка која служи и како практична рачка. Долниот капак, во кој се сместени технолошките компоненти и трансформаторот, доаѓа во палета од пет топли и софистицирани тонови: маслинаста, праска, теракота, сенф и вишна.

Леснотијата, геометриската апстракција и монохроматската елеганција се белег на дизајнерката, која ја претпочита сферата во нејзините креации поради нејзиниот чист изглед.

„Заобленоста и способноста за вртење на MADCO го прават жив и емпатичен предмет – мал карактер“, забележува Елиза Осино. „Додека го осмислував дизајнот, го замислив тркалезното лице на ќерка ми Мадалена, што беше и инспирација за името“.

6

Аура на игра и елеганција за секој простор

Елиза Осино понатаму ја пренесува својата лична интерпретација на светилката во фотосесијата, прикажувајќи го MADCO како моден додаток што го носи модел – на крајот се претвора во чанта што може да се носи каде што сакате, создавајќи интересна интеракција помеѓу светлината и формата. Лесно се полни преку USB-C приклучокот и има високо ниво на водоотпорност, што го прави MADCO преносливо и исклучително флексибилно парче.

3

„Можете да ја користите ламбата на маса, до кревет или до фотелја, а лесно може да се носи на отворено за да создадете волшебна атмосфера во природата“, додава Елиза Осино. „Рачката овозможува и лесно закачување.

4

Без разлика дали украсувате тераса, дневна соба, спална соба или бања, MADCO внесува допир на светла и ексцентрична елеганција во секое опкружување. Исто така е совршено парче за комерцијални сценарија, од поставки на ресторани на отворено до хотелско лоби.

7

Нова синтеза во рамките на брендот Ambientec, комбинирајќи светлина, боја и технологија

MADCO ја инкорпорира поетиката на светлината, функционалноста, вешто користење на бојата и амбиентот. Овој емпатичен дизајн, поврзан со употребливоста на отворено, го воспоставува MADCO како свежа и оригинална интерпретација на хармоничното спојување на технологијата, прецизната изработка и формалната чистота во рамките на брендот Ambientec.

5 8

Испрати коментар

Scroll To Top