Насловна / Арт и дизајн / Столот Alcântara на Алваро Сиза

Столот Alcântara на Алваро Сиза

Архитектот Алваро Сиза сакал да ја покаже „убавината и практичноста“ на иверица со столот Alcântara, дизајниран за португалскиот бренд MOR.

2

Столот Alcântara е направен од тенки штици од иверица, распоредени нормално за да формираат седиште, потпирачи за раце и потпирач за грб, со перничиња преслечени со кожа дизајнирани за опуштање.

Според MOR, Сиза сакал да користи иверица поради високиот степен на одржливост и ефикасност што ги нуди во производствениот процес, а истовремено да има современ, но топол и елегантен карактер.

1

Како и истоимената четврт крај реката во Лисабон, столот Alcântara е наменето да биде релаксирачки и примамлив, нудејќи место за опуштање со книга или разговор.

„Неговиот едноставен, минималистички и безвременски облик овозможува да се вклопи во различни сценарија и атмосфери, што го прави совршено парче како за простори за живеење, така и за канцеларии “, велат од MOR.

Столот Alcântara е достапен во три различни видови дрво – јасен, даб или орев – и со избор на природна, кафеава или црна кожа за тапацирот.

3

Испрати коментар

Scroll To Top