Насловна / Архитектура / Стаклена куќа за подобра врска со природата

Стаклена куќа за подобра врска со природата

Француската архитектонска компанија Новаблок ја претстави својата мини стаклена куќа среде шума и уверува дека врската со природата е најдобриот стимул кога станува збор за продуктивноста на работа.

staklo

Ова се мини-куќи од стакло, дизајнирани како простори посветени на зафатени луѓе кои постојано бараат нова изолирана работна зона. Mini Block, како што гласи целото име на оваа мала монтажна куќа, претставува токму такво (оригинално) деловно решение.

staklo1

Најдоброто нешто за таква канцеларија во природа е фактот дека има само 21,6 квадратни метри, и дека не бара никаква дозвола за изградба или поседување. И бидејќи нема темели во неговата основа, лесно може да се постави насекаде.

staklo2

Производителот не штедел на иновативни идеи, така што била дизајнирана цела колекција на овие куќи, кои во еден момент се претвораат во посебни простори каде што вработените можат да се изолираат за работа, или да уживаат во одморот.

staklo4

Патем, интересно е што таквите мини-канцеларии во моментов се многу популарни во светот, пред се поради нивното мало влијание врз животната средина, но и можноста да се инсталираат во речиси неколку потези. Во исто време, тие не губат речиси ништо од нивниот софистициран ентериер и надворешен дизајн, што секако е дополнителен плус.

staklo3

Овој мини-примерок е изграден од природни и одржливи материјали и може да се персонализира на дури три различни начини кога станува збор за завршна обработка. Најосновната опција е Mini Block само со рамка и внатрешна структура што клиентите можат дополнително да ја изградат и опремат по желба. Од друга страна, веројатно најелегантната варијанта е целосно опремена куќа со електрична енергија, вода и канализација.

staklo5

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top