Насловна / Архитектура / Шумска колиба од седумдесеттите години претворена во викенд куќа од 21 век

Шумска колиба од седумдесеттите години претворена во викенд куќа од 21 век

Словачкото студио Y100 имале задача стара куќа од седумдесеттите години на минатиот век во Банска Бистрица да се реновира и прилагоди на потребите на корисниците од 21 век.

vikend

Оригиналната куќа од 53 квадратни метри целосно ги исполнила барањата на клиентите во однос на квадратурата. Сепак, се останато било сомнително. Неопходно било да се отвори просторот и да се постигнат најдобри можни погледи на идиличниот пејзаж.

vikend1

Затоа, архитектите одлучиле да направат големи намалувања во внатрешноста. Една спална соба горе е исфрлена, така што целиот простор станал еден голем волумен. Формирана е нова дневна соба со кујна и трпезарија, од која сега може да се види околината.

vikend2

Куќата се загрева со реновирана печка на дрва што е централниот момент за внатрешни работи во дневната соба.

Новата кујна, која е составен дел од дневната соба на приземјето, добила мултифункционален мебел, кој во исто време е клупа за седење, но и место за чување работи.

vikend3

Бањата формирана од OSB панели има вдлабнато када од која преку прозорецот на покривот се овозможува поглед на врвовите на дрвјата.

На првиот кат е спалната соба, која е одвоена од остатокот од просторот со мрежа.

vikend6

Оригиналната носечка конструкција, носачите на покривот како и внатрешното скалило се задржани и обновени. “Најскапата интервенција беше нов алуминиумски покрив и браваријата, а многу пари отидоа на северната фасада и терасата со ариш“, велат архитектите.

vikend4

Во целиот состав во форма на буквата А доминираат зелените врати кои исто така се изработени од алуминиум.

vikend7

vikend5

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top