Насловна / Вести / Шарени цвеќиња за уникатни и најубави двор и тераса

Шарени цвеќиња за уникатни и најубави двор и тераса

Дали сакате градина постојано исполнета со цвеќиња? Со вистинската комбинација на растенија, може да го постигнете токму тоа – градина што живее и фасцинира цела година!

Петунии и бегонија станаа стандард и основа на шарен балкон, сите ги имаат и навистина се убави. Но, има и неправедно заборавени шарени убави цвеќиња што ќе ја направат вашата тераса и двор уникатен и најубав!

СКЕВОЛА

skevola_resize

Скеволата е медитеранско растение кое лесно се негува и на сонце и во делумна сенка. Цвета од средината на април до доцна есен, во бела, виолетова и сина боја. Има две главни форми – полувисечко што прави исправена грмушка што малку паѓа над садот и висечко со долги гранки што паѓаат над садот и се спуштаат нешто под него. Скеволата се сади во висечки корпи или во големи градинарски садови. Во отворени цветни леи се сади на растојание од околу 40 сантиметри, а во почвата мора да се додадат пет литри тресет по квадратен метар. Треба да се одгледува на температури од 20 до 30 степени, иако толерира ноќни температури кои паѓаат до 13 степени.

skevola1_resize

ЛАНТАНА

lantana1_resize

Лантана е грмушесто растение, која потекнува од Латинска Америка, каде расте слободно во тропските шуми. Препознатливо е по неговите сјајни, темнозелени лисја и многу цветни пупки. Цвета во стаклена градина во текот на целата година, а на отворено од пролет до првите мразови. Она што ја прави лантана посебна е промената на бојата на цвеќето за време на развојот. На стеблото може да има неколку цвеќиња во различни бои – жолта, розова, бела и виолетова. По цветањето останува еден грозд со бобинки кои содржат семе од лантана.

lantana_resize lantana2_resize

АНГЕЛОНИЈА

angelonija

Ангелонија е убава, елегантна и многу отпорна билка која потекнува од Мексико. Цвета од крајот на мај до октомври. Има цвеќиња со светловиолетова или бела боја, кои можат да преовладуваат на температури од пет до 12 степени. На Ангелонијата не ѝ пречат дожд или високи летни температури. Најмногу ѝ одговара сончева и добро исцедена почва. Единствено што не толерира е постојана влажност. Затоа, треба да се напои само кога почвата се суши. Се сади во саксии, сама или во комбинација со петунии или вербена.

ЗИНИЈА

zinija_resize

Зинија е уште едно цветно растение кое лесно се одгледува. Се сади во цветни градини, а се користи во аранжмани како исечен цвет. Се чини прилично крута, но е многу издржлива, и во градината и во вазна. Постојат високи и џуџести видови на зинија. Се сее директно во градината во втората половина на април. Високите сорти се садат на растојание од 30 до 40 сантиметри. Сака сончеви места и не е премногу тешка за одгледување. Почнува да цвета рано, уште на почетокот на јуни, сè до првите мразови. Цвета во жолта, розова, црвена, кајсија, корали боја и слонова коска.

zinija1_resize

АГЕРАТУМ

ageratum_resize

Агератум доаѓа од Латинска Америка – Перу и Мексико. Се јавува во високи и ниски сорти. Ниските видови растат до 20 сантиметри во висина и се идеални за краевите на градината и рабници. Тие изгледаат убаво ако ги засадите во карпа или до патека во градината. Високите видови растат до 70 сантиметри во висина и се одгледуваат за цвеќарство, каде што се користат како исечено цвеќе. Агератум цвета во неколку бои: сина, розова, јоргован, бела, од мај до првите мразови. Сака сончеви места, но добро расте и во делумна сенка. Потребна е лесна, пропустлива земја и редовно ѓубрење. Не толерира многу вода и често наводнување, како и силни ветрови и нацрти.

ageratum1_resize ageratum2

ОГНЕНА ЖАЛФИЈА

ognena zalfija1_resize

Огнена жалфија е популарна декоративна градинарска билка. Со своите интензивни бои, ги освежува градините и балконите во текот на летото, дури и за време на најжешките денови. Цвета од мај до првите мразови. Цветовите се двобојни или монохроматски, во нијанси на црвена, розова, виолетова и бела боја. Многу е лесно да се одгледува. Погодна е за сончеви и полусончеви места, бара почва богата со хумус и исцедена. Бидејќи има силен и длабок корен, добро ја толерира летната температура. Сепак, тоа не значи дека треба да остане без вода долго време. Најдобро е да ја наводнувате еднаш неделно.

ognena zalfija_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top