Насловна / Архитектура / Селска куќа на врв на планина со неверојатен поглед на околината

Селска куќа на врв на планина со неверојатен поглед на околината

Селските куќи никогаш не изгледале толку софистицирано и како од бајките.

kuka1

Станува збор за дом кој не би можел да се нарече скромен, иако се наоѓа на врвот на колумбиската планина Енвигадо. Потопен во густа тропска шума со панорамски поглед на долината, овој имот ги искористува високите падини за да го максимизира просторот. Геометрискиот дизајн на три нивоа е изработен наизменично од темна и светла тула, додека над второто ниво има прекрасна кровна тераса опкружена со своевидна рампа која понатаму води до долниот кат.

kuka

Покривот на највисокото ниво е составен од дводелна дијагонална површина што создава геометриска композиција на волумен со прозорци свртени кон долината. Распределбата на просторот се вршел по принципот од најголем до најмал, односно од најјавни површини до најприватни. Така, на последниот кат има дневна соба, трпезарија, кујна, тераса, теретана и турска бања, додека на долните катови има потивки и поприватни простори како приватни соби и импресивна библиотека.

kuka2

Благодарение на споменатиот геометриски дизајн, куќата може да се пофали со добро осветлување во секое време од денот – згора на тоа, директната сончева светлина ги достигнува најниските нивоа на куќата, под агол од 180 степени! Од големата тераса се гледа погледот на блиските градови, додека од главниот влез се гледа отворениот простор над долината, кој само дополнително го нагласува околниот пејсаж – градина со прекрасен багрем.

kuka7

Бетонската пергола рефлектира сенки над камениот ѕид до главната влезна врата и на тој начин ја илустрира намерата да се користат рустични материјали за покривање на површините. Со други зборови, материјалите кои учествуваат во изградбата на овој фантастичен дом – камен, дрво и бетон – имаат за цел да го истакнат суровиот изглед на објектот, но и да ја интегрираат вегетацијата во целиот простор.

kuka3

На пример, делот од фасадата кој се состои од дрвен решеткаст панел одлично го поддржува лазечкото растение, што на тој начин обезбедува дополнителна приватност на социјалните простори и во исто време им обезбедува соодветна заштита од сонцето во најтоплиот дел од денот.

kuka4

kuka5

kuka6

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top