Насловна / Вести / Се урна Дарвиновата порта на Галапагос

Се урна Дарвиновата порта на Галапагос

Добро позната природна одредница во близина на островите Галапагос, Дарвиновата порта, се сруши поради ерозија, објави еквадорското Министерство за животна средина. Тоа е природна и исклучително привлечна камена форма што повеќе не постои во сегашната форма. Имено, пристаништето веќе го нема, а останаа само два столба што го држеа.

Galapagos

“Тоа е последица на природната ерозија. Дарвиновата порта е направен од природен камен и некогаш бил поврзан со островот. Местото се смета за едно од најдобрите места на планетата за нуркање и набљудување на стада ајкули и други морски видови“, се вели во соопштението на Министерството.

Портата се урна во океанот и за среќа нема повредени нуркачи. Островите Галапагос беа ставени под заштита на УНЕСКО во 1978 година, а ги прослави британскиот научник Чарлс Дравин, откако тој беше негова инспирација за теоријата за еволуција на видовите. Околу 30 илјади луѓе сега живеат во областа.

“Уривањето на портата е потсетник за тоа колку е лесно кршлив светот во кој живееме. Скоро ништо не може да стори човекот за да спречи ерозија и слични геолошки процеси, но можеме да го заштитиме прекрасниот подводен свет. Ова беше една од главните атракции, крие најголем број ајкули во светот“, рече Џин Џонс од Здружението за заштита на Галапагос.

Островите Галапагос се наоѓаат на 906 километри западно од копното Еквадор и се вклучени во списокот на светско наследство на УНЕСКО, а се познати низ целиот свет по своите уникатни видови на растенија и диви животни, пренесува Јутарњи лист.

Архипелагот се состои од 234 острови, заливи и карпи.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top