Насловна / Архитектура / Sagrada Familiа во својата последна фаза на изградба

Sagrada Familiа во својата последна фаза на изградба

слика-3

На последната прес конференција што била одржана за конструкцијата на еден од најпознатите одбјекти во светот, Sagrada Familija, водечкиот архитеткт на проектот Jordi Fauli објави дека црквата е во својата последна фаза од изградба.

Познатото дело на шпанскиот архитект Антонио Гауди со комплетирање на изградбата ќе претставува највисоката религиозна структура во Европа и воедно највисокиот објект во Барселона.

слика-1 слика-2

Последната фаза вклучува доградба на Кулата на Исус Христос, која ќе биде висока 172,5 метри и уште четири кули високи 135 метри посветени на Света Марија и четирите Апостоли.

слика-4 слика-5

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top