Насловна / Вести / Ресторанот Saizon во Лос Анџелес

Ресторанот Saizon во Лос Анџелес

Saizon е ресторан во Лос Анџелес кој ја истражува фасцинантната напнатост помеѓу спротивните елементи – постојаноста и флуидноста.

5

Оваа напнатост се рефлектира во самиот дизајн, како симбол на вечните плими на океанот. Доминантните малтерисани столбови и греди кои потсетуваат на стара, истрошена бетонска инфраструктура внесуваат драматична мрежаста рамка во просторот. Паралелно, ѕидните плочки од бетонски облоги додаваат длабочина и текстура на ресторанот.

1

Проектантите од архитектонското биро STUDIO UNLTD од Лос Анџелес соработувале со вешти занаетчии што допринело за посебен шмек на носталгија што се рефлектира во деталите на завршната обработка низ целиот ресторан. По влегувањето, посетителите веднаш ги привлекува колоритен мурал инспириран од геометријата на просторот и моќта на природата. Над шипката и шанкот, таванот е покриен со завршница која потсетува на ‘рѓосаниот метал на долната страна на стар рибарски брод.

3

А под нозете, магичен под во боја кој имитира бранови кои се разбиваат од песочна плажа, тече од барот низ салонот, сè до приватната трпезарија. Оваа трпезарија е дефинирана со два ѕида од рустични блокови во боја на оникс, украсени со врежани геометриски шари инспирирани од древните мексикански урнатини.

4

Палетата на бои се базира на природни земјени тонови, топли тонови на кожа, темни дабови нијанси и различни нијанси на црна. Меѓутоа, оваа хармонија е нарушена со моменти на живописно океанско сино и бакарни акценти. Архитектонското осветлување кое ги осветлува масите е слоевито, со посебни акценти кои привлекуваат внимание на столбовите, гредите, уметничките дела и уникатните третмани на ѕидови.

6

Приврзоците изработени по мерка ги следат двострани клупи и имаат текстурирани керамички нијанси и кожни ремени. Геометриските форми си играат со сетилата на посетителот, било да се тоа уметнички бакарни облици на масите или профилите на мебелот, кои исто така се прилагодени на овој магичен простор.

7 8

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top