Насловна / Вести / Реконструиран „Рекорд“

Реконструиран „Рекорд“

rekord

Изминативе денови екипите на Градот Скопје извршија реконструкција на крајната сообраќајна лента на улицата „Димитрие Чуповски“, пред автобуската станица „Рекорд“, наспроти Театарот за деца и младинци.
Станува збор за реконструкција на крајната сообраќајна лента на потег во должина од 60 метри, пред и по автобуското стојалиште.
Со градежните работи беше извршено гребење на стариот вдлабнат и оштетен асфалт и биле нанесени три асфалтни слоја, како и нова хоризонтална сообраќајна сигнализација на потегот кај автобуското стојалиште.
На реконструкција на крајната сообраќајна лента на улицата „Димитрие Чуповски“, пред автобуската станица „Рекорд“, работеа екипите на градежната компанија „Бетон АД“, а Градот Скопје за овој зафат потроши околу милион денари.
Во рамките на проектот за реконструкција на оштетениот коловоз пред поголем број автобуски станици, во моментов градежни работи се извршуваат и на двете автобуски станици на булевар „Кузман Јосифовски – Питу”, како и на булеварот „Крсте Петков Мисирков”, од страната на МАНУ.
Изминатиов период беше извршена реконструкција на оштетениот коловоз пред автобуската станица и од спротивната страна на улицата „Димитрие Чуповски“.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top