Насловна / Вести / Растенија кои ефикасно го прочистуваат воздухот во вашиот дом

Растенија кои ефикасно го прочистуваат воздухот во вашиот дом

Има растенија кои најдобро ќе ги отстранат штетните материи од воздухот во вашиот дом, но важно е и како ќе се распоредат во просторот за да се постигне најдобар ефект. Голем број на растенија апсорбираат честички што го загадуваат нашиот животен простор, а со нивна соодветна грижа и сместување во просторот, ќе го направите вашиот дом поздрав и пријатен.

rastenija

За секои девет метри квадратни во станот, треба да организирате едно растение кое има моќ на прочистување на воздухот, така што за стан со просечна големина, потребни ви се само шест до седум добро уредени растенија од списокот што ви го презентираме.

Палма

Палмата е растение што луѓето сакаат да го одгледуваат во своите домови затоа што потсетува на лето и го носи сонцето во домот, а освен тоа, неговата функција на прочистување во домот е многу важна. Според истражувањето спроведено од НАСА, најдобро растение што го прочистува воздухот е палмата Арека, која одржува влага и свежина во просторијата и ги отстранува хемиските токсини од воздухот. На палмите треба да им се обезбеди доволно светло, но тие никогаш не треба да се ставаат директно на сонце, затоа што тоа ќе предизвика контра-ефект.

rastenija1

Гербер

Гербер е украсно растение и многумина сакаат да го разубават својот дом, но овој прекрасен цвет го чисти и воздухот од штетни материи и чадот од тутунот. Не бара посебна грижа, толерира топлина, но не заборавајте да ја напојувате со вода редовно.

Алое вера

Медицинското растение Алое Вера се користи за регенерација на организмот и кожата, но интересно е и дека совршено ги отстранува штетните материи од воздухот, вклучително и зрачењето на телевизискиот екран и мониторот. Затоа, тоа е особено погодно за луѓе кои поминуваат многу време пред ТВ или компјутер.

rastenija2

Драцена

Ова тропско растение потекнува од Мадагаскар и исклучително добро ги филтрира многу токсини, вклучително и формалдехид (гас кој често се користи за производство на пластика и средства за дезинфекција). Треба да се тргне од директен извор на светлина, провев и ладни места, бидејќи на овој начин овој прекрасен цвет ќе порасне до три метри.

rastenija3

Бршлен

Бршленот го чисти воздухот од чад од тутун, а се верува дека ова растение носи и среќа. Ова растение претежно расте низ куќата, но може да биде и затворено, само ако го чувате подалеку од деца и домашни миленици, заради неговите отровни лисја.

Кактус

Кактусите апсорбираат штетно електромагнетно зрачење и ја намалуваат концентрацијата на испарливата органска материја. Тие не бараат посебна грижа и можат да преживеат во домот на многу зафатени луѓе, кои често забораваат на грижата за цвеќињата. Овие необични растенија со различни форми и големини можат да бидат многу убава декорација.

rastenija4

Фикус

Фикусот го чисти воздухот од прашина, габи и бактерии и го неутрализира чадот од тутунот, ја намалува концентрацијата на јаглерод диоксид, јаглерод моноксид и трилеин (хемикалии кои се наоѓаат во лепила, бои и лакови). За разлика од палмата, фикусот треба да се стави на извор на светлина, но никогаш на провев. Исто така, треба да се внимава да не бидат изложени на ненадејни промени во температурата.

Папрат

Ако сакате папрати, чувајте ги во кујната или бањата кои имаат прозорци, затоа што бараат многу влага, а не сакаат директна сончева светлина. Ова растение ќе се користи за намалување на концентрацијата на формалдехид во мебел, завеси и ткаенини дома, како и во пластика, лепила и бои.

rastenija5

Следете ги правилата за нега што се однесуваат на овие растенија, распоредете ги правилно низ куќата или станот и наскоро ќе ги заменат апаратите што досега го прочистувале вашиот воздух.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top