Насловна / Арт и дизајн / Познатиот светски дизајнер на суперавтомобили креирал најбезбедно седиште за бебе

Познатиот светски дизајнер на суперавтомобили креирал најбезбедно седиште за бебе

Најбезбедното седиште за бебе на светот е BabyArk, дизајнирано од легендарниот дизајнер Френк Стивенсон. Тој е американски дизајнер роден во Мароко, одговорен за дизајнирање на некои од најдобрите автомобилски креации, вклучувајќи ги McLaren P1, Ferrari F430, Maserati MC12 и многу други.

б5

Според дизајнерот, безбедносните прописи за детските седишта не се ажурирани од 2000 година. Како резултат на тоа, повеќето производи достапни на пазарот кои ги исполнуваат тие стандарди не се доволно безбедни. Ова го мотивирало да дизајнира напредно седиште што може да обезбеди најдобра заштита за најранливите патници.

б04

BabyArk првпат беше претставен пред повеќе од три години и првично требаше да биде пуштен во продажба во 2021 година. За повторно да го осмисли седиштето за бебе, Стивенсон соработувал со израелска компанија која произведува системи за апсорпција на енергија за оклопни возила.

бб

Рамката е изработена од јаглеродни влакна, додека основата има челични намотки што апсорбираат енергија кои се протегаат при удар и го забавуваат движењето на седиштето напред. Понатаму, се вели дека заштитата од страничен удар е инспирирана од коските на клукајдрвец, додека потпирачот за глава е направен од полимер против удар D30.

Покрај најсовремените материјали што се користат во конструцијата, BabyArk е и едно од технички најнапредните седишта за бебиња. Неговиот електронски пакет е составен од 14 сензори за мерење сила на удар.

б2

Ако се случи судар, има 14 сензори, кои му кажуваат на сопственикот дали е безбедно да продолжи да го користи седиштето. Овој систем исто така го советува родителот дали седиштето е правилно поставено и ги предупредува сопствениците доколку оставиле дете во автомобилот.

Синдромот на заборавено бебе е статистички мал, но многу реален проблем, понекогаш со трагични последици: повеќе од 900 деца починале на жештина во автомобили во Америка во последните 30 години.

б3

За време на развојот, BabyArk поминал низ над 200 тестови за судари за да се процени потенцијалот за повреди на главата и градниот кош. Онаму каде што повеќето детски седишта имаат рок на употреба, оваа компанија вели дека материјалите од јаглеродни влакна и челик не се деградираат со текот на времето. Постои бесплатна проверка на услугата за одржување 10 години по купувањето на производот.

Што се однесува до цените, BabyArk во моментов може да се нарача однапред за 990 долари со испорака од 31 мај.

Испрати коментар

Scroll To Top