Насловна / Архитектура / Последната станарка на Casa Milà

Последната станарка на Casa Milà

Една од најголемите атракции на Барселона, делото на прочуениот каталонски архитект, Антонио Гауди, денас е музеј, но и станбена зграда. За да влезат во Casa Milà, туристите плаќаат 22 евра. Но, не и Ана Виладомиу, која во зградата, која годишно ја посетуваат милион туристи, живее повеќе од 30 години. Некогаш со сопругот и ќерките, денес сама.

3_resize

Писателката Ана Виладомиу е една од последните три станари на зградата, која е нејзин дом, нешто што ја инспирирало да го напише својот трет роман „Последниот сосед“ (La Ultima Vecina).

8_resize

„Во почетокот ме нервираа многубројните туристи, особено на влезот. Морав да се буткам со луѓето, заедно со торбите во раце и мали деца. Сега ми годи друштвото на обезбедувањето, хостесите и посетителите“, раскажува Виладомиу.

1_resize

Сепак, приватност нема. Нејзиниот живот, друштво, расположение, па и она што го готви е пред очите на јавноста. Еднаш при готвење поради малку повеќе чад, во нејзиниот дел влетала противпожарна екипа.

5_resize

Ана се прашува што ќе биде со куќата кога и таа веќе нема да биде таму. Досега, во такви ситуации, становите се пренаменувале во канцеларии.

6_resize

Casa Milà е изградена помеѓу 1906. и 1912. година, а се наоѓа во самиот центар на Барселона. Едно е од клучните дела на Антониоо Гауди. Во 1984. година, прогласена е за културно наследство на УНЕСКО. Го добила и името La Pedrera, што на каталонски значи каменолом, поради својата неправилна камена фасада.

7_resize

4_resize

2_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top