Насловна / Арт и дизајн / После девет комплетно уништени автомобили, Rimac Nevera ја помина хомологацијата и може да излезе на улиците

После девет комплетно уништени автомобили, Rimac Nevera ја помина хомологацијата и може да излезе на улиците

Хрватскиот претприемач и иноватор Мате Римац,  се пофали со нов успех. Автомобилот Rimac Nevera ја помина хомологацијата и може да излезе на улиците! „Nevera ги заврши сите сигурносни тестови. После 45 crash тестови и девет целосно уништени автомобили во процесот, конечно успеавме  – Nevera е првиот американски и ЕУ сертифициран електричен хипер автомобил!, објави Мате Римац.

nevera1

nevera2

„Автомобилите во европа се подготвени за испорака, а американските исто така ќе бидат подготвени за скоро време. Едвај чекаме првите примероци да стигнат до купувачите“, вели Римац. Ова значи дека хрватскиот бренд на хипера автомобил, веќе може да се регистрира ширум Европа. Неговата цена е околу 2 милиони евра.

nevera3

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top