Насловна / Вести / Поларните мечки се принудени да мигрираат од Америка во Русија поради климатските промени

Поларните мечки се принудени да мигрираат од Америка во Русија поради климатските промени

На Алјаска, на островот Кодијак, на 26 декември 2021 година е измерена рекордно висока температура од дури 19,4 степени Целзиусови.

Просечната годишна температура на Алјаска се зголемила за 4,8 степени во последните 50 години, а еден од највидливите знаци на глобалното затоплување е масовноиот егзодус на поларните мечки.

m

Животните се принудени да мигрираат од Америка во Русија поради климатските промени.

Температурата од 19,4 степени Целзиусови измерена пред една недела е досега највисоката температура измерена во декември на Алјаска.

m1

Далеку на запад, на рускиот остров Врангел во соседното Чукотско море, кое е богато со храна за мечките, нивната популација значително пораснала.

Научниците изброиле рекордни 747 мечки во 2020 година.

m2

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top