Насловна / Архитектура / По Светското првенство во 2022 капацитетот и површината на стадионот ќе бидат намалени

По Светското првенство во 2022 капацитетот и површината на стадионот ќе бидат намалени

Проектот на стадионот инспириран од традиционалните пловечки јахти е потпишан од бирото на познатиот архитект Захе Хадид.

Еден од централните стадиони на следното Светско првенство во фудбалот, закажано за зимата 2022 година, е отворен уште пред квалификациите. Топката во Ал Janoub во градот Ал Вакрах во Катар се заврте во средината на мај, како дел од Амир првенството, а влезниците за овој настан биле целосно распродадени, што не е за потценување, бидејќи на стадионот сега има 40.000 седишта.

stadion

Проектот за стадионот Ал Џенаб, потпишан од студиото Захе Хадид, беше прифатен во 2013 година, а работите започнаа следната година.

„Извонреден стадион за авантуристички град“, вака го опишуваат дизајнерите на студиото Zha. Стадионот е сместен во едно од најстарите населени места во Катар. Врховниот комитет за транспорт и наследство во Катар беше одговорен за извршување на работите и организацијата на инфраструктурата во овој дел од градот. Од компанијата велат дека комплексот во Ал Jumaylīyah не е само стадионот, туку и серија на придружни објекти како што се музеи, продавници и убави пешачки патеки околу објектите.

stadion1

Стадионот има впечатлив покрив, кој, ако е потребно, може да биде целосно извлечен и затоа се користи во текот на целата година, дури и на највисока топлина. Напредните климатизери, вградени во сите делови на стадионот, може да се оладат до 18 ° C, а на теренот и до 20 ° C.

stadion2

Интересно е што по Светското првенство, капацитетот и површината на стадионот ќе бидат значително намалени, благодарение на модуларните елементи на конструкцијата. Имено, веднаш по финалето, бројот на местата ќе се намали за 20 илјади, а столчињата Комитетот ќе ги донира за спортски проекти во странство. После тоа, стадионот му припаѓа на домашниот спортски клуб Ал Вакра.

stadion3

Изгледот на стадионот е инспириран од едрата на традиционалните трговски бродови (Dhow) какви што често може да се сретнат на Нил, на Црвеното Море и Индискиот Океан. Со овој дизајн, архитектите од студиото Zha сакаат да потсетат на старите занаети и практики во регионот, во што спаѓаат риболов и лов на бисери.

stadion4

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top