Насловна / Вести / Пет најубави растенија отпорни на екстремна топлина

Пет најубави растенија отпорни на екстремна топлина

Сите кои се трудат да ги одржат во живот своите цвеќиња во текот на топлите летни денови знаат колку е лесно да се одгледуваат оние видови кои се отпорни на високи температури. Погледнете ги петте најубави видови растенија кои добро ја поднесуваат топлината и лесно можат да се одгледуваат како собни или градинарски растенија.

1. Plumbago auriculata

1

Видот „Plumbago auriculata“ расте многу брзо и цвета во текот на целото лето. Претпочита целосна сончева светлина и влага, како и добро дренирана почва. Овој зимзелен вид има прекрасни светло сини до сини цветови, често расте како ползавец и може да порасне до шест метри висина и три метри ширина во природа, но значително е помал кога се одгледува како домашно растение.

2. Salvia farinacea

2

Високите, густо збиени цветни стебла на „Salvia farinacea“ се карактеристични за доцната пролет во топлите региони на јужно Мексико и Тексас. Боите на цветовите варираат од темно виолетова до бела, и како и другите видови од истото семејство, и овој вид генерално е отпорен на штетници. Најдобро е да се одгледува во влажна, но добро дренирана почва на целосна сончева светлина или во делумна суша. Како домашно растение, во топлите денови му одговара целосна светлина, а во зима треба умерено да се полева. Расте многу брзо и цвета во лето и есен.

3. Zinnia elegans

3

Во природата расте до височина од 10 до 120 сантиметри, а лесно се одгледува од семе. Цвета од пролет до есен, а боите на цветовите варираат од бела и беж до розова, црвена, виолетова, зелена, жолта, кајсија, портокалова, бронзена. Лесно се одгледува и брзо расте, им одговара добро дренирана почва со многу сончева топлина. Најдобро растат во топли и суви услови, без мраз, па со овие услови успешно се одгледуваат и во затворени простории.

4. Brugmansia varieties

4

Кога се во полн цут, „Brugmansia varieties“ имаат форма на труба и апсолутно се импресивни, па не е ни чудо што се познати и како „ангелски труби“. Овие висечки цветови привлекуваат внимание и, во зависност од сортата, можат да достигнат висина и до 30 сантиметри. Овој вид обожува суви и сончеви места, а неговите различни сорти имаат цвеќиња во разни бои и нијанси, кои имаат едно нешто заедничко – многу интересен цвет.

5. Petunia

5

Родот Petunia има 35 видови, а кај нас многу се одгледува како собно цвеќе и во градина. Петуниите растат од 15 до 60 сантиметри и многу се отпорни на временските услови. Отпорни се на високи температури и сува почва, ниска влажност, но и на влажна почва. Младите растенија лесно се одгледуваат од семиња, а својот врв на раст го достигнуваат во доцна пролет. Ѓубрење еднаш месечно ќе му помогне на растението да расте побрзо.

Испрати коментар

Scroll To Top