Насловна / Архитектура / Отворен Меморијалниот центар на Двајт Ајзенхауер, дело на Франк Гери

Отворен Меморијалниот центар на Двајт Ајзенхауер, дело на Франк Гери

После две децении, проектот на Френк Гери за Меморијалниот центар на Двајт Ајзенхауер во Вашингтон, конечно се отвора за јавноста.  Изградбата на центарот во чест на 34-тиот претседател на САД е одобрена од Конгресот во 1999 година. Ајзенхауер е добро познат по водењето на операцијата на инвазијата на Нормандија, пресвртна точка во Втората светска војна, а потоа бил претседател на САД во два мандати. Работата на овој проект барала голема посветеност од Гери, но и од Комисијата која за таа цел е формирана, како и бројни проектанти, уметници, градежни тимови и сл.

Отворањето е направено согласно мерките за заштита во услови на пандемија. Првично, отворањето била планирано за 8-ми мај годинава, на 75 годишнината од победата ан сојузниците, но одложена е поради пандемијата.

Alan Karchmer / Eisenhower Memorial

gehry4

gehry5

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top