Насловна / Вести / Одлични начини за намалување на просторот за јадење

Одлични начини за намалување на просторот за јадење

Без разлика дали сакате да создадете компактна кујна или да ја пронајдете вистинската маса за вашата дневна соба, секогаш постојат одлични начини да создадете мал  и удобен простор за јадење без разлика на големината на собата.

1 (6)

МАЛА ТРКАЛЕЗНА МАСА СО СТОЛИЦИ

1 (3)

Кога просторот е тесен, рационализираниот мебел за јадење е практичен избор. Побарајте тркалезна маса со столици дизајнирани да се совпаѓаат со масата кога не се користат.

НАПРАВЕТЕ ПРАКТИЧЕН РАСПОРЕД НА СОБАТА

1 (4)

Преуредувањето на мебелот може да направи чуда ако треба да поставите трпезариска маса во тесен простор. Ставете го троседот во средината на просторијата поставен под агол за да оставите отворен агол за јадење.

КОРИСТЕТЕ СТОЛЧИЊА НА ПРЕКЛОПУВАЊЕ

1 (1)

Само затоа што просторијата е тесна не значи дека не можете да имате простор за јадење. Чувајте при рака едно или две столчиња на преклопување така што ќе ги закачите на ѕид. Изберете тонови кои одговараат на вашата палета на бои за да станат дел од шемата за украсување.

КОРИСТЕТЕ НЕКОНВЕНЦИОНАЛНИ ПРОСТОРИ

1 (5)

Можеби ходникот не е првото место на кое ќе помислите да додадете трпезариска маса, но ако е широко отворен простор, зошто да не? Голема е веројатноста дека влезот води директно во кујната, што го прави транспортот на храната брз.

БИРАЈТЕ ТЕСНИ МАСИ

Кујната со мала вдлабнатина е класично место за поставување на мала маса за појадок. Побарајте дизајн со заоблени агли кој ќе биде практичен за семејните појадоци.

КОРИСТЕТЕ СТАКЛО И РЕФЛЕКТИРАЧКИ МЕТАЛИ

1 (7)

Маса со стаклен врв и метални ногарки е паметно парче мебел во мали простори. Застаклената површина ќе овозможи светлината да тече, додека сјајните нозе ќе ја рефлектираат и ќе го подобрат чувството за простор. Дополнете ја пространата илузија со столчиња со висок грб тапацирани со ткаенина со светол тон и соодветни метални ногарки.

ДОДАДЕТЕ РАБОТНА ПЛОЧА НА ЅИД

1 (2)

Нема место за кујнски остров или трпезариска маса? Наместо тоа, проширете ја работната плоча по ѕид за да создадете седало во стил на бар за појадок.

АВТОР:  САЊА ВЕЛКАКОВА

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top