Насловна / Арт и дизајн / Одбележување „100 години од раѓањето на Ибрахим Кодра“

Одбележување „100 години од раѓањето на Ибрахим Кодра“

Националната галерија на Македонија одбележувањето на 70 годишнината од своето основање го започна со јубилејот 100 години од раѓањето на Борко Лазески (1917-1993), кое се случи во февруари, месец посветен на неговото творештво.
Месецот март беше посветен на понежниот пол и во чест на Меѓународниот ден на жената се реализираше изложбата под наслов „Чудесните жени од колекцијата на Националната галерија на Македонија“.
Април беше обоен во сина боја, во знак на подигнување на свеста во битката со аутизмот, започна едукативната програма „Уметност за сите“ подржана од страна на Холандската амбасада.

Kodra plakat za mediumi
Следно е – мај во Националната галерија на Македонија. Од проектите во Програмата за месец мај е уште еден јубилеј достоен за одбележување: „100 години од раѓањето на Ибрахим Кодра“. По тој повод на 10 мај 2018 година (четврток) ќе се одржи прес конференција во 11 часот, во објектот Чифте амам. На прес конференцијата ќе присуствуваат и амбасадорот на Република Албанија, Фатос Река и амбасадорот на Република Италија Карло Ромео.

Композиција I, 1968, комбинирана техника, 35х50 смсопст. Национална галерија на Косово, Приштина, КосовоKompozicion I, 1968, teknikë e kombinuar

Композиција I, 1968 г. комбинирана техника

Пејзаж, 1965, масло на платно, 50x70 смсопст. Фондација „Ибрахим Кодра“, Милано, ИталијаPeisazhi, 1965,vaj në pëlhurë, 50x70 cmpronë Fondacioni “I

Пјзаж, 1965 г., масло на платно

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top