Насловна / Архитектура / Облакодер со водоотпорна фасада во Канада

Облакодер со водоотпорна фасада во Канада

Во Канада, дизајнирана е специфична станбена зграда во форма на саќе со отворени тераси со поглед на Торонто. Името на делото е One Delisle и е проект на архитектонското студио Gang, а инспирацијата била Strandkorb, германски стол за на плажа. Секој од пентхаусите на овој облакодер од 47 ката ќе покрие една третина или половина од делот на фасадата што ќе има 16 страни.

fasada

Архитектите размислувале како да го решат проблемот со пренатрупаните локации на градот, а во исто време, при изградба на високи структури, еден од клучните фактори е влијанието на ветрот. Проблемот со високите згради се терасите и балконите што се употребливи и погодни за живеење. Овој проект дава неколку предлог решенија така што има повеќе страни и на тој начин самата конструкција ги штити балконите од сите страни и одозгора од ветер и снег, овозможувајќи да се користат дури и во зима.

Според Маргарет Кавена, директор за внатрешна архитектура на Студио Gang, намерата била овие мезонети да ги поврзат жителите со природата, а исто така и да обезбедат поглед на градот. Тоа е причината зошто специјални балкони и градини за покриви се дизајнирани да личат на дворовите на куќите каде што живеат луѓе поблиску до земјата. Овие тераси и балкони се заштитени од дожд, ветер и снег, создавајќи микроклима што ја продолжува сезоната надвор од сезоната.

fasada1

Освен терасите, импресивна е и внатрешноста на овие мезонети. Камини од природен камен и софистицирана трпезарија со стаклени ормари ја красат внатрешноста на пентхаусот. Кујните се централните делови на просторот, со отворени делови и специјално дизајниран остров. Кујнските елементи се исто така изработени од природен камен за да додадат топлина и карактер во собата.

fasada2

Ова е прв проект на ова архитектонско студио во Канада и се очекува да стане едно од знаменитостите на Торонто. Студио Gang победи на натпреварот C40 Reinventing Cities во средината на 2021 година, чија цел е да ги трансформира недоволно користените локации или згради во центри за одржливост што ќе бидат пример за иден урбан развој без јаглерод. Победничкиот проект ќе изгради 207 станови за ниско платени работници во центарот на Чикаго, ќе го обнови паркот Прицкер и ќе донесе заеднички простори и удобности во Чикаго.

fasada3

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top