Насловна / Вести / Нурнете во најдлабокиот базен во светот што ги маѓепса сите авантуристи (ВИДЕО)

Нурнете во најдлабокиот базен во светот што ги маѓепса сите авантуристи (ВИДЕО)

Базенот, кој заслужено ја доби титулата најголема подводна атракција, се наоѓа во Дубаи, на само 15 минути од центарот на градот и е рекорден длабок 60 метри. Deep Dive Dubai се отвори во јули оваа година и нуди многу искуства, вклучувајќи нуркање и за искусни и за почетници. Она што го прави исклучително посебно е што кога се нурка, всушност се посетуваат изградените подводни згради, кои тематски потсетуваат на напуштен, подводен град, исполнет со соби и детали што не можат да се обиколат од една нуркачка турнеја.

bazen

Базенот е опремен со 56 камери за да се осигури безбедноста на нуркачите, и исполнет е со вода со температура од 30 степени и модерни системи за осветлување, звук и прочистување на водата кои создаваат пријатна атмосфера за нуркачите. Deep Dive Dubai нуди и обука за почетници, но и за сите оние кои сакаат да го подобрат нуркањето на поголема длабочина.

Овој базен може да го посети скоро секој, но сепак постојат мерки на претпазливост. На пример, ако сте почетник, не можете да ги нуркате сите 60 метри, а искусните нуркачи ќе треба да ги донесат своите сертификати за преглед. Исто така, постои цела листа на здравствени состојби што мора да се проверат пред да се закаже турнејата.

bazen1

Целиот базен бил замислен од самиот почеток како уникатно искуство за обиколка на подводниот град и бил инспириран од наследството на Обединетите Арапски Емирати и внимателно дизајниран да ја почитува издржливоста на традиционалните нуркачи од ОАЕ и да го поддржи авантуристичкиот дух желен за возбуда.

Нуркајте и доживејте дел од овој подводен свет во видеото што следи.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top