Насловна / Вести / Нов сообраќаен знак во Германија – за непочитување 70 евра казна

Нов сообраќаен знак во Германија – за непочитување 70 евра казна

Неодамна во Германија е воведен сосема нов сообраќаен знак, кој за многумина е збунувачки, но казните за негово непочитување се високи – 70 евра. Новиот знак е поставен во одредени улици во Штутгарт, а означува забрана за претекнување на велосипедисти и мотоциклисти. И натаму ќе се поставува на сите тесни улици кои имаат велосипедски патеки, а каде не е можно автомобилите да запазат 1,5 метар странично растојание, колку што е пропишано со закон. Затоа, автомобилите ќе мора да возат зад велоситедистите.

znak1

znak2

znak3

 

4 Коментари

  1. Авторот е сигурно бил пијан коа е го е пишувал тексто, текст со повеќе грешки до сеа не сум прочитал

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top