Насловна / Арт и дизајн / Најиконичните дела на данската дизајнерска легенда Џенс Рисом прославени во нова монографија

Најиконичните дела на данската дизајнерска легенда Џенс Рисом прославени во нова монографија

Роден во периферијата на Копенхаген во 1916 година, љубовта на Џенс кон занаетот почнала дома, неговиот татко Свен Рисом бил истакнат архитект. Рисом, „млад човек со многу можности и многу авантуристички амбиции“, вели авторот Лори, пристигнал во Америка во 1939 година. За една година, тој го запознал Ханс Нол и набрзо собрал следбеници на големи њујоршки архитекти и дизајнери. Здружувајќи ги силите со Нол, Рисом го претстави она што веројатно може да биде неговиот најиконски дизајн – нежно кренати дрвени столчиња кои имаат седиште од плетени ремени. “Архитектите ја обожаваа неговата работа затоа што беше модерна, со чиста линија, современа, функционална и удобна“, вели авторот Лори за Galerie.

064-jr-1939

Додека неговата кариера продолжи да расте, Рисом беше медиумски миленик, прикажан насекаде од списанието Interiors и House Beautiful до Playboy. Неговите колекции беа редовно прегледувани во Њујорк Тајмс и други публикации низ светот. Но, откако ја продаде својата компанија во 70-тите, Рисом избледе од сцената и во голема мера исчезна од очите.

jens-risom-square

Но, на 88-годишна возраст, Рисом уживаше во големата ренесанса, му се приближи на дизајнерскиот галерист Ралф Пучи. “Мислам дека очајно му недостасуваше славата и создавањето мебел“, вели авторот Вики Лори. Пучи почна да произведува многу од оригиналните дизајни на мебел на Рисом од 50-тите и 60-тите години, повторно воведувајќи парчиња кои восхитуваат со нивната елеганција.

091-model-654

Пишувајќи ја книгата во текот на првата година од пандемијата, авторот Вики Лори беше предизвикана да пристапи до архивите на Рисом во време кога многу музеи и библиотеки беа затворени. Сепак, компанијата Форм со седиште во Копенхаген ги добила архивите на дизајнерот, до кои авторот можел виртуелно да пристапи.

169-block-int

“Мислам дека има многу да се каже во однос на создавањето безвременски и издржливи парчиња“, вели Лори. Тоа е она што тој сакаше да го направи и тоа е она што тој го направи. Тој не се обидуваше да биде во музеи или да го има најновото столче It. Тој секогаш се обидуваше да дојде до идеи што ќе го подобрат животот.

200-alexandria

035-early-multi

АВТОР: Сања ВЕЛКАКОВА

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top