Насловна / Архитектура / Музејот Гугенхајм се отвора во 2025 година

Музејот Гугенхајм се отвора во 2025 година

Долгоочекуваниот проект на Музејот Гугенхајм во Абу Даби, дизајниран од Френк Гери, треба целосно да се реализира и отвори во 2025 година, што ќе биде речиси 20 години по презентацијата на оригиналните планови и 14 години по почетокот на работите.

Abu Dabi

Гугенхајм Абу Даби се гради на островот Саадијат, еден вид културен кварт на главниот град на Обединетите Арапски Емирати, во кој се наоѓа и Лувр во Абу Даби, проектиран од Жан Новел.

Со површина од 42 илјади квадратни метри, овој музеј ќе биде најголемиот од сите филијали на Гугенхајм низ светот, но и оној во Билбао.

“Навистина е возбудливо да се види како овој проект влегува во нова фаза. Се надевам дека луѓето од Обединетите Арапски Емирати ќе ја прифатат оваа зграда и дека објектот ќе трае како знаменитост на земјата уште многу години“, вели Гери за Dezeen.

Abu Dabi1

Плановите за Гугенхајм Абу Даби првпат се откриени во 2006 година, а првите дела следеа во 2011 година, но потоа беа суспендирани неколку години. Веста за датумот на отворање е објавена точно две години откако Фондацијата Гугенхајм потврди дека изградбата е обновена.

Проектот на Гери на новиот музеј се состои од група галерии со различни форми, висини и карактери. Во рамките на објектот ќе има и центар за уметност и технологија, заедно со образовни објекти за деца, архива, библиотека и конзерваторска лабораторија.

Abu Dabi2

Кога ќе биде целосно завршен, музејот ќе биде управуван од Фондацијата Гугенхајм, но ќе биде во сопственост на компанијата за развој и инвестиции на туризмот во Абу Даби, која го нарача проектот.

Музејот ќе биде дел од поголем комплекс на уметнички и културни институции на островот Саадијат, со цел Абу Даби да стане нова водечка културна дестинација. На островот се наоѓа и Лувр на Жан Новел Абу Даби, кој е првата филијала на музејот Лувр надвор од Франција. Во изградба е и Националниот музеј Зајед, за кој проектот е потпишан од Фостер + Партнерс, како и Центарот за перформанџи на Заха Хадид, Поморскиот музеј Тадаа Анда и Семејната куќа на Абрахам, потпишан од Adjaye Associates.

Интересно е што во 2014 година беше објавен конкурс за уште еден музеј Гугенхајм на брегот на Хелсинки. Како победничко решение беше избран предлогот на Moreau Kusunoki Architectes, а потоа плановите за музејот беа претставени како контроверзни, а некои критичари го окарактеризираа како „суета проект“. Две години подоцна, проектот беше суспендиран, откако финската влада официјално одби да одобри средства за изградба на музејот.

Abu Dabi3

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top