Насловна / Вести / Мета ја отвора првата продавница за VR производи: Офлајн ентериер за онлајн светот

Мета ја отвора првата продавница за VR производи: Офлајн ентериер за онлајн светот

Брендот Мета, поранешна Фејсбук компанија, наскоро ќе ја отвори својата прва постојана Мета продавница – продавница на уреди и опрема за доживување на виртуелната реалност.

meta

Продавницата од 470 квадратни метри ќе биде отворена на 9 мај во Бурлингхајм, Калифорнија, во близина на кампусот на компанијата Reality Labs, центар за истражување и развој на производи за виртуелна реалност.

meta1

Шефот на Meta Store, Мартин Гилијард, изјави дека продавницата ќе покаже како производите на овој бренд се првиот чекор за влез во мултиверзумот – паралелен виртуелен свет во кој луѓето функционираат како аватари.

“Мета продавницата ќе им помогне на луѓето да се поврзат со начинот на кој нашите производи можат да бидат портата кон метаверзумот во иднина“, изјави тој за Dezeen.

meta2

Во продавницата, клиентите ќе можат да се обидат и да играат игри на Oculus Quest 2, ажурирана верзија на очилата за виртуелна реалност Oculus Go, во посебен демонстративен дел од објектот со голем LED екран од подот до таванот.

Уредот за видео повици на Мета Портал ќе биде прикажан на дрвени полици со позадинско осветлување на главниот кат на продавницата.

meta3

Клиентите ќе можат да го испробаат порталот во друга демонстративна просторија, како и да остваруваат видео повици до соработниците на мало за да го видат гаџетот во акција.

Посебна кабина со стаклени ѕидови е резервирана за изборот на Meta на Ray-Ban Stories, паметни очила што им овозможуваат на корисниците да снимаат видеа преку вградени камери од 5 MP.

meta4

Посетителите ќе можат да испробаат различни стилови, бои и леќи, но, за разлика од другите производи во Meta Store, очилата нема да бидат достапни за купување во продавницата, туку само преку Интернет.

Други додатоци, како што се разни видови слушалки и кабли за полнење, исто така ќе бидат изложени и достапни за купување во продавницата.

“Не го продаваме метаверзумот во нашата продавница, но се надеваме дека луѓето ќе влезат и излезат знаејќи нешто повеќе за тоа како нашите производи ќе им помогнат да се поврзат со него“, објасни Гилијард.

“Штом луѓето ќе ја искусат технологијата, можат многу повеќе да ја ценат“, додаде тој.

meta5

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top