Насловна / Вести / Мегаинфраструктура: Се гради мост преку Панамскиот канал

Мегаинфраструктура: Се гради мост преку Панамскиот канал

Панамската влада доделила 1,4 милијарди УСД за изградба на мост преку Панамскиот канал на еден кинески конзорциум. „Панама бележи напредок во односите со Кина, и овој проект, чија изградба сега започнува, недвосмислено е дел од таа порака и доверба помеѓу двете земји“, изјави панамскиот претседател Хуан Карлос Варела. Изградбата на мостот е еден од најголемите градежни инфраструктурни проекти во историјата на Панама, додал претседателот.

Конзорциумот „Панама Куарто Пуенте“, го сочинуваат China Communication Construction Company (CCCC) и China Harbor Engineering Company (CHEC), и доверена им е работата на проектирање и изградба на мостот преку Панамскиот канал.

Инаку, тој ист кинески конзорциум гради и трет мост преку Панамскиот канал (Атлански мост, долг 2.820 метри), чие завршување се очекува идната година.

panama1

panama2

panama3

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top